Svetlost : ilustrovan mesečni časopis : organ Društva za školsku higijenu i narodno prosvećivanje
278 Ово тлобвт БР. 9.—10.
јално обезбеђена, а тиме би она као организам добила здраву основу за живот. Под створеним тим најнеопходнијим и битним условом за напредак у васпитном раду, све школе у селима. порумуњених Орба ваљало би прешворшши у интерналае с обавезним основним школовањем најмање шест година. без приправнога течаја.
Још би веће користи било, кад бити заводи постојали "на а оКЛаћЕ неколиких школеких општина (одвојено мушки од женских). Но ма где они били, треба их подићи по педагошким и хигијенским захтевима, створити све погодбе за. правилну телесну негу и хигијенски живот, као: здраве и _ чисте станове и постељни намештај, добру кујну, игралишта. _на чистом ваздуху, купатила, просте справе и др. средства за гимнастику, дечје игре итд. Осим овога заводе треба снабдети свима потребним наставним средствима, намештајем, училима, ђачком књижницом, амбулантним одељењем, најпотребнијим стварима за ђачко позориште и др. Уза сваку школу биле би засађене све биљке, које су заступљене у флори Србије, а по могућству и стране.
У таквим заводима, који би имали спољашње и унутрашње уређење потпуно изведено по детаљно израђеном плану комисије стручних људи, основаном на законима науке о васпитању, а у којима би радници били одабрани најспремнији и најодушевљенији учитељи, рад би био огарантован успехом још и тиме, што би се избегло цепање снаге наставникове, који у овакој школи не сме имати неподељену школу и више од 40 до 45 ученика.
За ученике могло би се рећи, да би на часовима, рада · заиста стварно били упућени на јачање и усавршавање душевних и физичких сила; а слободно време пак употребили би — осим на проучавање лекција — и у пријатној забави у игралишту, шетњи и екскурзијама удаљенијим од завода. под надзором васпитача. Само у празничне и недељне дане одмора могли би одилавити родитељским кућама. Тако би ученици врло ретко употребљавали румунски језик, те би, служећи се у школи само српским говором, на крају стекли „другу природу“ и осећали више љубави — налазећи пуно чари — у лепоме српском језику. |
Потанко излагање измена у наставном плану и програму за ове школе немогуће је у овај мах, али да поред веро-