Topola

56

благо. Благо се копа. Лево од улаза на првом стубу налазе се ове слике: Сава моли Анђеле да убију издајника Стрезоја. Из Симеоновог гроба тече мир. Хиротогија Светог Саве. Грчки Патријарх Св. Герман посвећује га за епископа. Свети Сава венчава круном Стевана Првовенчаног. У Угарској Сава моли Бога, да са неба пошаље лед за Краља Угарског. На улазу у Крипту је СвеШа Арханђел Михајил по фресци из манастира Каленића, који с мачем у руци чува крипту где почивају чланови династије Карађорђевића. А према њему с друге стране, до Ктиторске фреске, Архангел Гаврило, израђен по фресци из манастира Каленића. Више хора на пространоме пољу репродуковане су чувене композиције из Жиче; Успење Богородично и Силазак Светога Духа на Апостоле; а из Љубостиње: Свадбау Кани, изведена у северној апсиди.

Заслужује пажњу и медаљон на доњој страни лукова између стубова за мала кубета, јер су све то Срби свеци, чији су ликови са великим трудом пронађени и допуњени. Доња пак страна главних лукова за велико кубе има мозаичке иконе светаца у дивним биљним и разнобојним оквирима. У целом западном краку цркве испод хора су фреске из живота Светога Борђа, као свеца коме је ова црква посвећена. Нарочито пада у очи велика фреска Победе, где Св. Ђорђе убија аждају. Ова фреска заузима целу површину зида над улазом у Крипту, и рађена је по чувеној фресци у Нагоричану.

Но најоригиналније и најлепше дело у целом овом мозаику јесте: Галерија српских средњевековних владара и Ктиторска слика, У јужној апсиди је та знаменита поворка Краљева, која почиње са Немањом, а завршава се са Ђурђем Бранковићем. Са аутентичним ликовима, копираним с фресака њихових задужбина, са богатим крунама и у сјајном орнату, држећи