Trgovačka korespodencija : za školsku i privatnu upotrebu

7

У. Група

Писма о Коншо-Кореншу

(Сотрфе сошгапђ Гашепде Кесћпцпг. — Текући рачун, Салда-конто).

Ако постоји стална веза између две радње, то ће оне водити за међусобне рачунске односе тако зване текуће рачуне (са или без обрачунавања камате). Ови су лични рачуни изложени у партијалнику или у књизи „текућих рачуна“ или „салда-конта“.

Ове се књиге закључују сваких 2, 3, 4 и 6 месеци; а редовно 30. јуна и 31. децембра сваке год. а при сваком закључку начини се препис дотичног личног рачуна, као извод, и пошље се својим комитентима на преглед, упоређење и потврду.

Пошиљање ових извода, њихова потврда и могуће примедбе врше се писмима, која спадају у групу „писама о конто-коренту“.

Писма ове врсте употребљавају се дакле при закључку књига, при закључку обичних личних рачуна у самом партијалнику и спадају у шаблонска писма.

Циљ је овим писмима да трговцу прибаве уверење да су рачунски односи тачно укњижени и да су салда личних рачуна, која се преносе на нов рачун исправна.

Ако се при прегледу конто-корента наиђе на грешке, онда се не потврђује конто-коренат као исправан, већ се опширно изложи, кад је и каква је грешка учињена, позивајући се на дотична писма.

Банкарске радње могу писму о конто-коренту приложити и проспекте (т. ј. услове) свога рада. Конто-корентна писма спадају уопште у шаблонска писма, пошто сва имају један исти циљ, и различите су само суме, могуће напомене и рачунски односи. Услед тога све веће радње имају штампане бланкете, као: бланкет за тражење извода, бланкет за шиљање извода, и бланкете за потврду исправности и „саглас-

ност“ преноса салда на нов рачун. 5%