Trgovačko knjigovodstvo. Deo 2, Dvogubo ili dvojno knjigovodstvo za školsku i privatnu upotrebu

22

Камата (интерес) или девиденда (део добити) исплаћује се купонима, и ако на ефекту има овакових купона (у талону) којима је рок за наплату прошао, онда ваља у шконтру и то забележити, „са

купоном н. пр. за 1. јануар 1895. Бива и то, да

се купони пре рока одсеку са талона, те ито ваља у шконтру забележити „без тог и тог купона“. Мењачке и банкарске радње баве се куповином разних купона од појединих лица и пошто се самим купонима не тргује на берзи (немају курса), то их неће сматрати као ефекте, нити ће се о њима старати Рачун Ефеката, већ ће отворити за све купоне један општи Рачун разних купона. Овај рачун дугује при улазу по куповној“), а потражује при излазу по продајној цени, закључује се са Рачуном Изравнања и Рач. Добити и Штете. Рачун разних купона може и тако да се води, да увек показује стање, а добит да се сматра као ажија, н. пр. купон 2% лутријског зајма исплаћује држава са два динара у злату (суме од 10 дин. па на више) мењачи купују исти по 2 дин. 10 пара у сребру а при ажији 10% они зарађују 10 пара по комаду.

4. Рачун меница

Све писмене псправе, ако су издате у узакоњеном облику — ако одговарају битним условима меница, ематрају се као менице по меничном праву. Ово је опште правило за све менице, без обзира на коју монету оне гласе. У књиговодству пошто се тежи знати стање по свима гранама рада, деле се менице по природи својој на:

#ж) Купони истина главе увек на једну исту суму за један исти _

ефекат, али при куповини плаћају их мењачи у сребру, а наплаћују у влату т. ј. они на ажији зарађују.