Trgovačko knjigovodstvo. Deo 2, Dvogubo ili dvojno knjigovodstvo za školsku i privatnu upotrebu

41

граду, тако звану тантијему. Рачун Тантијеме потражује од Рачуна Добити и Штете одређену тантијему, а дугује Рачуну Благајнице за исплату исте.

По правилима еваког удеоничког друштва већ је одређено процентом колико од чисте добити иде на име тантијеме, а ова се после расподели појединим чиновницима сразмерно њиховој плати.

14. Рачун Резервног Фопда

Удеоничка друштва, нарочито новчани заводи да не би у случају губитка крњили свој капитал, имају у емислу својих правила, да стварају нарочити резервни капитал, који им служи за покриће већих губитака, ако за то не би годишња добит достигла. Овај резервни капитал зове се „Резервни Фонд“ и ствара се годишњим дописивањем од чисте добити при закључку књига. Рачун који се старао овоме Фонду, зове се „Рачун Ревервног Фонда“.

Овај рачун потражује неки део добити у смислу правила (статута) дотичног друштва; а дугује за отписивање оним рачунима, код којих се неки губитак отписује или дугује за то Рач. Доб. пи Штете.

Рач. Резервног Фонда потражује вредност истог исто као и Рач. Главнице и ставља се при закључку у пасиву, дакле у Рачуну Изравнања.

При пословима трговачким, који су изложени већим губитцима, или диференцијама у курсу, ствара, се на исти начин осим редовног Фонда још и нарочити Фонд за оваке послове, који се зове „Специјални Резервни Фонд“. При губитцима на оваким пословима, отписује се прво од овог Фонда, а резервни Фонд крњи се тек кад се овај специјални Фонд исцрпе.