Učitelj
уз то три примера : о четрдесет младенада, |
(мученика) · о св. Ђурђу, и св. Димитрију. Њивотопис св. Константина, и Јелене. О св. Сави. Велики празници: Божић, Н ово лето, Богојављење, Сретење, Цвети, Васкрс, Вазнесење и Духови. Заповести Божије, на, српском и словенском тексту.
П. Српски језик.
У 1. разреду. Вежбање у говору. Припрема за писање. Читање. 0 именицама: познавање само стварних именица.
У П. разреду. Вежбање у говору. Читање. Писање. Именице у једнини и мпожини неделећи их по групама. Познавање придева. Познавање личних заменица, бројева, и познавање глагола, без поделе истих.
Примедба: Пошто су заменице непојмљивије за децу него ма која друга врста про менљивих речи, збор налази, да је за П. разред тешко изучавање заменица. (О) тога је мишљења, да. је за П. разред тешко изучавање заменица, свију, но да треба учити само личне заменице, које су за децу схвативљије. Место осталих врста заменица, збор је мишљења, да се предају бројеви у П. разреду, а заменице осем личних, да 0стану за ЈП. разред.
Деклемовање 4—6. песама.
У Ш. разреду. Читање. Писање. Из граматике: врсте и род у именица; род у придева, познавање придева описних и за присвајање, познавање свију врста заменица; садашње, будуће и прошло време глагола, без лица; познавање свршених и несвршених глагола. Непроменљиве врсте речи: предлози, прилози, везе и усвлици.
_ Декламација 6—8.
У ГУ. разреду. Читање, Писање. Под граматичким основима ваља разумети мењање именских (именица, придева бројева, и заме ница) и глаголских облика осем изузетака ; опширније познавање прилога, предлога, веза и усклика.
Деклмација 8—-10.
ШП. Словенски језик.
У Ш. разреду. Познавање слова и читање речи и реченица.
45
У ГУ. разреду. Читање речи и реченица, « објашњавањем текста и непознатих речи.
Примедба. Збор сматра, да је тумачење текста у ТУ. разраду тежак посао. Разлози су збору ови: 1. што деца у основној школи нису довољно развијена да могу разумети текст, нарочито текст св. писма, који је врло тежак. 2, и главно што је у садашњим књижицама за основну школу такав материјал, који се пе може ни лако тумачити нити је довољно разложно преводити га. С тога је збор мишљења, да док се не напише која друга удеснија књига са нарочито одабраним материјалом, да дотле остане само просто механично читање.
Ту. Рачун.
У [. разреду: Усмено и писмено рачуњање с бројевима од 1—20; познавање делова до петине.
У Ц. разреду : Сва четири вида рачуна, с бројевима од 10—100, усмено и лисмено; познавање делова до досетине.
У Ш. разреду : Рад с бројевима, од 100 до 1000, у сва четири вида, усмено и писмено. Преобраћање из једног наименовања у друго. Познавање нових мера и новца. Познавање делова до петнаестине.
У ГУ. разреду : Рад с бројевима, од 100 до 1000 усмено, а писмено и преко хиљаде. Десетни бројеви“). Дељивост бројева, са 2, 4, 5 и 10. Просто правило тројно, Прост интересни рачун. Израчунавање времена. Рачунске радње (осем множења) с разломцима једнаких именитеља.
%) Код десетних бројева збор је разумео само читање десетних бројева.
У. демљопис.
У П. разреду : Школска соба и друга одељења у школској згради, Школска башта и авлија. Прва улица. Познавање ме-_ ста ; познавање најглавнијих улица, и историјских места (ако их има). Главни путеви ва излазак у околину и посматрање околине. (Збор је мнења да би добро било да учитељ са, ученицима прта места и околину ако је могуће). Рађање и залажење сунца у разна годишња времена. Пољски радови