Učitelj

нишког, по негдашњој граници између Србије и Турске. :

На стр 217 вели писац да је одело у сва 4 новоослобођена округа једнако. Овако што год може рећи само онај човек, који никад није ни пригвирио у новоослобођене крајеве, него који познаје, овај свет само из књига, па се таки ипак свету често намећу за туторе. Одело у ова 4 округа различно је; између одела у окрузима нишком, врањском и. топличком и

78

нема тако велике разлике, као што има између одела у пиротском и у ово 8 округа. „Из Београда у Ниш стигне се на жељезници за 12 сати“ (стр. 244), Ово није истина. Из Београда до Ниша стиже се путничким возом од прилике за 8 сати.

Ово су само по најважније погрешке, а мањих има још. Но за оцену вредности ове књижице доста је напоменути ове пдгрешке. (СВРШИЋЕ СЕ).

БЕЛЕ НК Е

Треће учитељеско веће држано је 20 Марта ове год. На овоме већу претресано је питање: „Шта треба изоставити из паставног програма у основ. шкољи, те да |учитељима остате више времена на васпитање ученика“

Да би се дебата о овоме питању брже водила, Г. референат за основну наставу, дао је предходно пеколицини учитеља и учитељица, да израде писмене реферате, за поједине наставне предмете, у којима ће све изложити: шта. треба из појединих предмета у наставном програму изоставити

_или другим заменити, тако, да се на овоме већу могу читати.

Председник учитељског већа, изнео је питање: Могу ли сви наставни предмети, који се сада у нижој основ. школи предају остати, или би требао неки да отпадне, и који 2%

да тим су по реду из наставног програма читани наставни предмети, а уједно је веће одобравало да се и даље предају у нижој основ. школи; но кад је дошао ред на „Оловенски језик; ваше су говорника тражили реч, и тако се доста жива дебата поведе око тога: Да лиће се Оловенски језик задржати као наставни прел"мет у нижој основ. шк. или ће се изба_ цити из ње. Већина је говорника била за то: Да се Словенски језик избаци са свим 8 основне школе, оправдавајући своје ми-

шљење доста јаким разлозима; мањина пак била је противна избацивању словенсвог језика из основне школе. Питање је ово свршено гласањем и са 29 против 16 решено је: „Да се Словенски језик са свим изостави из наставних предмета основне чеколље, “

Пошто је ово питање решено, пристунило се специјалној дебати појединих предмета ниже основ. шк.

На прво је место узету претрес материјал из Науке Хришћанске, па пошто је референатпрочитао : како треба да буде, упоредо са наставним програмом: како је сада; — веће је после дуже дебате решило:

Ла се наставни материјал из Науке Хришћанске, изложен у програму за нижу основну школу, скрати и замени, и то овако :

У [-ом разреду, према одлуди већа има се учити: Крсни знак, Оче наш, о Св. Сави и“ о Св. Никола.

У П разреду: Божић. Ускрс, Цвети, Богородице дјево т св. Јован.

У Ш разреду: Стпасов дат, Духови, · Крено име, Црквена слава т“ заветина; 0 Сејачу и Семену, о Шшеници и Кукољу, о НПемилостивом слузи, 0 Миалостивом бДамарјанину, 0. злим виноградарима, о Вечери, о послушном и непослушном сину; (О трвенству и Отарсшинству, и најглавније заповести; Овјати боже и тресвета трошце.