Učitelj

382

књига за студију и ако је овај одан своме позиву, он ће за кратко време проучити дечије склоности те ће подесним васпитањем сузбијати склоности ка пороцима. -— крађи — а подржавати склоности ка врлинама.

Наставник треба да се постара колико је могуће, да првих дана дечјег школског живога истисне разноликост и раскош у погледу дечјих прибора, из разлога. који сам већ раније поменуо. Исто тако наставник ваља. да се постара да му сви ученици имају потребан школски прибор. Ово је у неколико олакшано и оним чланом закона, у коме се вели, да је школски одбор «лужан» набавити школске потребе за све ученике, с том изменом да се издатак за ово даје из општинске касе а да се не наплаћују од родитеља, као. нарочити школски додалци. ; 548

Оваквим поступком наставник ће одмах у почетку створити подесну васпитну средину у којој неће бити предмета, који би децу доводили на мисао о крађи.

За овим наставник треба васпитавањем у деци да, развија међусобну љубав ; подесним примерима нека гледа да деци крађу омрзне и да их навикне да доцније у својих другова гледају и лепше приборе али да знају. да то није њихово.

Узјамна услуга међу децом, држимо, најмоћније је“ средство, да се у деци развија љубав. У овоме ваља сам | наставник да претходи. Нема ли ученик писаљку, перо | или друго што при руци, нека му сам наставник учини · услугу; то ће бити добар пример за остале. Ну наставник не сме заборавити да овакве услуге не треба, често. чинити нарочито према. једном, или неколицини ученика, јер честим услугама могу се ови навикнути да у школу полазе не мислећи о својим школским потребама,

Да не би родитељи својим неоправданим одрица= _ њем нужних школских издатака, доводили децу у искушење; дужност је наставника да о томе извештавају родитеље, и да им а и последице које могу“