Učitelj
435
Нека ме нико не разуме криво. —
Мислим само: ко не зна друкчије, боље је и тако, него погрде. Јер погрдама се зло више увелича него батинама.
Ко није макар једанпут у животу рекао — носле увреде нананешену му речима: ; џ „Волео би да ме је ћушио па и убио него то рекао“
Мила и лепа реч много вреди, само не претерано. Умереност је главно и у њежности и љубави и у казнама.
Осббито код одраслије деце, где се шибица већ не употребљава морају родитељи и учитељи бити пажљиви с речима.
Јогунство се појављује м у друкчијем облику. Навешћу пример.
Док бејах дете, била сам доста јогунаста. — Кад би ми мати рекла: „Немој то чинити, не ваља“, — одмах сам пита. ла: ;А зашто«ј И ако мати није знала илп није могла одговорити на. то питање, ја сам радила по својој вољи, била упорна и јогунаста,
Доцније сам имала тако исто да васпитавам дете, које је само онда одустало од свог јогупства ако сам га довољним разлозима победила и на тако. ;јА заштос имала одговор. Девојчица коју сам васпитавала, беше тако упорна да родитељи а и други мишљаху да нећу моћи ништа учинити, но као што мало час споменух: ко је сам био јогунаст, тај зна или боље рећи осећа како се том злу помаже.
Учитељ мора у напред знати, да ли ће се прогивити његовим наредбама или не. Он мора увек тако поступати да га дете че претекве -— да оно мора извршити заповест; а да чикако не остане места упорству.
Учитељ мора за раније стећи детињу љубав, да оно увиди да је оно увек најбоље што он заповеда; а од упорства и јогунства, да се само зле последице рађају.
Да сведемо у неколико тачака све дојакошње.
Јогунство се појављује: ~
1.) Код деце даровите али полење.
2.) Деце даровите и частољубиве.
3. Код деце с телесним манама.
Јогунство се изазива:
1) Прекомерним моралисањем.
2.) Погрдама.
3. Недостатком љубави ка деци.
Јогунство се отклања;
1) Ако се на њега не обраћа велика пажња, т. | дете Џџе сме видети да се ми једимо, ради тога или да нам то прави сметњу. — Чинити се невешт' |
Х