Učitelj
560 ТЕЛЕСНА ВЕЖБАЊА
се уреди централни гимнастички пнетитут за војску п школе војене. Го--
дине 1869. предлагано је, да се ступи у свезу са лекарско-гимнастичким
друштвом у Петрограду ради спреме учитеља, алп је све то остало без:
резултата.
Године 1874. образована. је комиспја, под председништвом државног секретара Грота, која се састојала из лица разних струка, чланова гимнастичког друштва и разних специјалиста. У тој је комисији решено: да се отвори централни гимнастички институт (за војене школе, за министарство народне просвете п за ТУ. одељење цареве канцеларије), у коме ће се спремати учитељи п учитељице гимнастике, у институт да се:
примају младићи од 17—24 године. који су свршили 6 разреда гимна-.
зије. Предлог се овај није остварио, али рад комисије није био без резултата. Позван комисијом професор Лесхафт пропутовао је Јевропу, да.
би се упознао с наставом гпмнастике у западним Државама; он је руко-
водио гимнастиком у 2-ој војеној гимназији; примио се да нашише упуство,,
где би ушли: историја, анатомија, критика постојећих система телесног вежбања п свој систем. Показало се да је на западу настава гимнастичка, свуд заснована на чврстим основицама. и да је релативно најбољи шведски епстем Принципи пак самог професора Лесхафта следећи су:
1) Погодна су само она кретања, о којима јасан одговор можемо. сами себи да дамо.
2) Кретања треба вршити по строго научним основима.
8) Задатак је гимнастике да припомогне правилан развитак снаге, облика п окретности, п да против дејствује неправизностима п слабости у развитку мишића. |
Професор Лесхафт саставио је упуство за пстштивање ученика. 1: програм за предавање гимнастике младежи, од 10—18 год У програм су ушла слободна кретања, вежбања по командп, вежбања на, апаратима. (справе Паза), пузање, скакање и игре. Године 1877 отворени су двогодишњи курсови при 2-ој] војеној гимназији. Слушаоци су примани из учитељске семпнарије за војена знања, по 4-ворица годишње; сем тога, било је п добровољних слушалаца. Лекције су давате из антрополотије,. историје и теорије гимнастике, а било је п практичких вежбања, Фехтовања, пливања. Доцније су се занимали математиком, Физиком хемијом, теоријом пгара п заната, радили су у медицинско-хируршкој академији п на университету „Курсеви су ови постојали до Септембра 1879. год. и дали су 14 учптеља гимнастике. Главни је управљач бпо пре. Лесхафт.
Па опет, гимнастика по методу тих курсова на практици се није покавала погодна.
Године 1879. састављено је „Упуство за обучавање војске гимна-. стици“, а у комисијама, што су се после тога појавиле, израђена су упуства за предавање гимнастике у војеним школама. Односно питања 0 телесним вежбањима код нас (у Русији) војена струка увек је пшла пред.
„
ари вв арее пне са о
та
а
пне