Učitelj

120 МЕТОДИЧКЕ ПРИМЕДБЕ

жине, па макар певали само у два гласа. Неосетна би за сваку цркву била награда, која би све за такав рад дала вредним учитељима. И онако, без тога, већ је признато, да треба црква да даје неку награду учитељу за певање. Раније или доцније то ће морати бити, па било певачких дружина или не било.

14) Песма је једна здрава и потребна гимнастика за пљућа. Певањем дисање постаје дубље и оксидација крви јача и бржа, те и све радње у телу боље и правилније. И пљућа се веџбањем сњ же ш јачају као ш сви остали делови тела: руке, ноге итд. Ко доста пева томе и у говору познајеш већу снагу плућа, у њега нема оне „малодушности“ ни брзе заморености од говора, особито гласнијега, каку ћеш приметити после неколико минута у људи, који су и мало певали и мало викали. Рабле, Француски лекар, свештеник и педагог, још пре неколико векова истицао је тај утицај гимнастике плућа. Његов Гаргантуа, поред млогих и врло разноврсних телесних вежбања свакога дана, има и нарочита веџбања за глас и за плућа: он мора да виче „што га глава доноси“, јер тиме ојачава и глас и снажи плућа. Наравно је, да овога и овакога утицаја певање може имати само онда, ако се буде строго пазило на све хигијенске услове при певању. О томе ће бити доцније говора.

15) Напослетку, човек који зна певати млого лакше ч више долази у додир с другим људима млого брже и више стекне пријатељства, и обично је углађенији ш за друштво подеснији. Све невоље у животу такав подноси лакше. И брижан и жалосан песмом разгони своју бригу и жалост. Од песме се плаши свака невоља, која човека може снаћи, и млоги у песми налази лека и утехе.

Ето то су разлози, то је васпитни значај певања. И ето због тога се певање не сме никако сматрати као неки узгредни и споредни предмет, ако се хоће да народни подмладак буде правилно образован. Ето, зато није оно никака „претерана и неоправдана строгост“, кад се захтева, да сваки учитељ предаје певање и да га ђаци знаду, но је то само вршење дужности онако како то захтева и наука и закон.

3. Како треба предавати певање

У настави овога предмета обично се разликују два дела: теориски, који се зове елементарно веџбање, и практички а то је учење самих песама.

1) Елементарна веџбања су управо теориска припрема за учење певања. Али та припрема има оне исте вредности за, учење певања, каку вредност има Граматика за учење говора,