Učitelj

МЕТОДИЧКЕ ПРИМЕДБЕ 18.

Један је између најјачих и данашњи надзор над основним школама | Љећ «ном надзорници основ школа сматрају певање као нешто споредно и узгредно, као неки излишни «цубок“ уз остале наставне предмете, ша тако и пажњу своју на овај предмет Оби Кају. Често опет и ово вршење ревизије осн. школа „на јуриш“, како сад бива, не оставља им времена довољно да би се могли сви наставни предмети пропитати како ваља. Негде се, е тога, на испиту ништа и не пита из певања, а и где се пита, то иде „на двоје на троје“, тек да се може рећи, да је испитивано и из тога предмета. Па и то се чини врло неправилно. Велика је реткост да који надзорник захтева да ученици знаду и садржину песме, а још је већа реткост, да који од њих упути учитеља како ваља предавати певање и да му каже ди се и зашто мора садржина објашњавати. Међутим млоги учитељи, уверио сам се, не раде то само се тога, што не знаду да тако ваља радити. Понеки, истина, и ако зна и ради једне године тако видећи да други пролазе и без тога исто онако, као и он, напушта тај посао, о коме му нико не води рачуна, па ради онако као и остали, јер је тако за њега и лакше и брже. А и онако је, донета, сваки учитељ у неподељеној школи претрпан радом, те једва дочека сваку прилику и изговор, да тај, не. сумњиво врло осетан, терет олакша Млоги су ваљани учитељи и изврсни радници уверавали, да им досад. нико није захтевао да ученици знаду садржину песме, нити их је когод упућивао, како певање уопште ваља предавати и садржину објашњавати.

Кад је тако рађено, онда је сасвим природно и разумљиво, зашто су сви, којима сам прегледао школе, јако негодовали кад сам захтевао да ученици кажу садржину песме, коју певају, и зашто су млоги остали и после тога, па можда и данас, с тврдим уверењем, да тако што захтевају само „претерано строги ревизори“, и да су таки захтеви уопште неоправдана строгост и ништа више.

Међу важне узроке рђавог предавања и неповољног успеха из овога предмета спада и то, што млоги учитељи-ице не сехваћају ин не знаду праву важност певања у школи, нити велики утицај тога на цело васпитање народног подмлатка.

Зато најгре неколико речи о томе.

2. Зашто се предаје певање

1) Глав човсков испрва није био ово, што је данас: срество за намерно саошштавање својих мисли, жеља, осећања итд. но нехотични, више рефлексни израз његовог унутрашњег, душевног узбуђења пи расположења. Свако јако душевно узбуђење, било пријатно или непријатно, надражи млоге нерване