Učitelj
640 ПОЛОЖАЈ СЕОСКИХ УЧИТЕЉА У РУСИЈИ
да он не може ни мислити о задовољењу духовних потреба путем набавке књига и листова. Понајвише се учитељи жале, што не могу да се претплаћују на новине и журнале. Лична потреба да се зна, шта се све догађа по свету, постаје- још већа услед не. престаних запиткивања од стране сељака, које интересује текући живот. И та потреба остаје тако незадовољена.
Ма колико да је мучно живети људима, који врше дужност сеоских учитеља, опет се од већине њих готово не чују жалбе, а нарочито од учитељица, чије је материјално стање још 16 ђе, а зависност од сељана још тежа. Очевидно је, да унижени положај женског рада у опште чини, да учитељице трпе све ћутећи.
Незгоде учитељског живота често могу бити уклоњене садејством административних лица, као што то показују факта. Директор народних школа у Курској губернији, приликом прегледа школа, уверио се да учитељи не добијају уредно новац, потребан за живљење. Бивало је случајева, да учитељи по читаву годину дана и више не добијају плату. Услед тога, што окружне управе не издају плату на време, учитељи морају по неколико пута да долазе у варош, а школу да напуштају за време учења, које је и без тога кратко. Међутим министарство просвете је наредило да се плата тачно и на време издаје. Узев све то у обзир, Курски је губернатор, услед представке поменутог директора, наредио да се плата учитељима и учитељицама издаје сваког првог дана у месецу.
„Гор. и сељ. училиелљ.“