Učitelj

208 ~ ЦРТАЊЕ У основној школи

дугачку 3ем. Тако исто и дељењем на у, треба почети дељењем оних црта, које су дугачке 4см. па онда краће и дуже и т. д.

Извлачење дужих усправних и водоравних црта и склапање слика из истих треба продужавати и у П раз. па тек у ПТ разред могу доћи кружне и криве линије, и одмах из првих црта склапати слике познатих ствари, а после ових могу доћи и најпростији орнаменти.

У Ш. раз. треба да дође и цртање мапа (радећи онако, како је изложено код П. „важност цртања“, код земљописа).

Као год што се код цртања мапа почиње од очигледности, тако и при склапању слика, треба почети од слика оних предмета, који не само што треба да су познати, но који се могу при цртању истих с прегледалица, и донети, да их деца виде и у оригиналу. Овде понављам: дете ће занимати слике само оних предмета, које оно познаје. Слике предмета, које дете не познаје неће га занимати, а то је исто онако, као кад би неко узво књигу да чита нашом азбуком штампану, а туђим језиком.

У ТУ. раз. продужава се постепено и величина слика и сложеност њихова, па напослетку и животиње, чије се слике могу неколиким цртама представити али опет само познатих.

За сваку слику у цртанци, детету се мора означити и почетак. Ну, пошто ће дете имати да ту слику два, три и више пута нацрта, то му се само за ону прву, (а код сложенијих слика и за другу или и за све, код тежих слика) означи почетак, остале ради без почетка.

Али код оних слика, код којих је нужно свуд ставити почетак; равуме се, да треба почетак у почетку код прве слике означити више, па доцније мање и мање. Ти почеци треба да су означени тачкицама. 5

Све прегледне слике у цртанкама морају бити потпуно лепо израђене, тачне и занимљиве.

Ако се деси, да на једној страни цртанке буду две или више слика разних ствари, неједнаких у природи, то се мора и овде на то. пазити, да деца виде ту разлику, јер иначе то би их бунило, и сумњали би у верност слике, а ту се одмах губи воља. Ако је икако могуће слике неједнаких предмета требало би растављати, па једне величине на једној страни, друге на другој. и

Наравно да величина слика мора бити толика, у колико су деца извеџбала око и руку. Што извеџбанија рука и око у повлачењу дужих црта, то и веће слике; ну овим нећу да кажем: да не треба

»