Učitelj

538 | | ИЗ ОПШТЕ ПЕДАГОГИКЕ

Тако се памте и године за главне историјске догађаје, а за остале догађаје везују се године с годинама за главне догађаје, који су с њима у непосредној или посредној вези. Концентрација по сродности бива, тако, да се појмови везују по сличности, по неким гледиштима, теоријским или практичким, по характеристичним знацима, по неким пачелима, или хипотезама, — чим се добија јединство у науци, по чему се науке класификују, и по чему се научна, грађа, или наставни материјал распоређује. Дидактични распоред може бити мало друкчији него научни, може бити. психолошки, него логички, због бољега разумевања.

_ Према овој врсти концентрације своде се појединости на општа правила — путем генерације, посматра се више „сличних предмета заједно, уче се сродне науке упоредо, пи доводе се у везу на основу главних заједничких начела. Тако се одвајају науке као природне, друштвене и духовне. Тако се учи познавање природе у свези (у основној школи), учи се историја са земљописом, језик с литературом, појетиком и реториком, учи се Физиологија с анатомијом и хигијеном, психологија. заједно с логиком и т. д. Филосо-. фија, тражи заједничка, основна начела свих наука, те их доводи у везу, да би их на тај начин боље расветлила. Естетика уједињава, све лепе вештине, Технологија, корисне вештине, а Педагогика доводи у везу и науке и вештине, састављајући у духу ученика при ошштем образовању ; за то педагог мора имати у довољној мери општега, Философскога образовања.

12 Распоред васпитнога рада.

Васпитни рад распоређује се по начелима поступности и концентрације. По начелу поступности учи се раније оно што је лакше, па се полагано прелази на оно што је теже. Тако, у првом периоду младости све што се учи и ради, везано је за рад чула, у другом периоду све се учење оснива на искуству, и ту претеже механичко памћење, з у