Učitelj
164 ПРОСВЕТНИ ПРЕГЛЕД
тељског удружења, да се позову сви учитељеки одбори и пододбори, да најживље приступе оснивању таких завода. Тога ради разаслајј) су на све стране и штампани штатути ради угледа.
Испити за више учитеље у грађанским школама у Загребу. Од 14 јуна започели су испити оних учитеља осн. школа који су се пријавили за грађанске школе. Од 25 пријављених кандидата и кандидаткиња, два нису дошла, а два су одустала у току испита. Остали су сви положили испите. На писменом испиту имали су да одговоре на ова питања:
Из педагогије : Чиме и како може школа да утиче на развитак карактера '
Из хрватскога. језика: 1.) Постање облика глагола «ићи» и с њиме сложених 7 2.) Који су плодови илирског покрета #
Из немачкога језика: Џеђег Феп абиза дЧег епеИзећеп Табегафиг _ а! Фе дешвеће ШЊегафиг дез ХУШ Јаћгћипдег(ев.
Из францускога језика: 1. Сотраге Мопеге е: Ба Копајпе сотте реши тез де тоепгз ег Че сагасјегез. 2.) Апајузег е; арргестех ппе Тађје де ћа Еопфате а уофгте сћојх. ;
Из математике: 1.) У усправном чуну, који стоји на врху, налази се вода 6 см. високо. Полумер чунове основице је 3 ем. а његова висина 8 ем. Како ће високо вода стајати у том чуну, ако се у њ' баци кугла која сасвим потоне, и којој је премер 1'5 с.м.
2.) у Француској су после Париза највећи градови: Лион, Марсељ и Бордо. Кад би Бордо имао 2.000 ст. мање, тада би се становништво тих трију градова односило као 54: 53: 32. Кад би пак Бордо имао 20.000 ст. више, тада би и Лион и Марсељ скупа имали три пута толико становника колико Бордо. Колико становника има сваки од тих градова; (Само за кандидате). Разрешите троугао, коме је, обим 100 мегара; страница а == % ђ: страница с == 2 а. (Само за кандидаткиње). 7) | х — 8) |) (т уз + 8 у = 10 (2 бх — 3 јбо |5х — 3 6). 7
Из физике: |.) Блектро-и магнетоиндукцију ваља, подробно обрадити, 9.) Шеталица и њена употреба. 3, Протумачити киселине, базе и соли на слободно изабраним примерима. ; | Из јестаственице: 1.) Поједине формације земљине које ваља укратко карактерисати. 2.) Како се разликују: а) пчела и мува, 6) корњаши и пауци, в) лептири и корњаши, г) раци и пауци; 3.) Разлику између корена, и подземнога стабла треба са неколико примера поткрепити.
Из слободоручног цртања: а) За кандидате. Кандидат ће нацртати пластични садрени модел. Израђивање може бити оловком, писаљком, пером или четкицом. 6) За кандидаткиње,. Кандидаткиња нека нацрта орнаменат у повољном слогу, прилагођен којој год врсти женског ручног рада.
Из геометријскога цртања: !. Допушта се изабрати два полиедра, „који се имају тако поставити, да један на други сенку баца. На техничко израђивање полаже се важност. 2.) Кандидат нека одабере практичан пример за перспективну конструкцију повољно постављених сналина. 3.) Нека, се нацртају најпознатије конструкције елипсе. Нацрт: ваља извести тушем. 4.) Нека се у бојама изведе повољни геометријски нацрт за мозаик или паркет. 5
Из краснописа: Кандидат нека напише по 4 реда латиницом, ћирилицом, немачки и рона писмом.