Učitelj
ПРОСВЕТНИ ЗАПИСИ _ 163
1. Џрвом наградом по 300 динара: Јован Поповић, учитељ у Михаиловцу (0ЕРр. а е ср. брзопаланачког) Урош Ковачевић п Светозар 1 учитељи у Лесковцу.
Другом наградом по 200 динара: Михаило Милошевић, учитељ у
Чачку, и Тодор Вељковић, учитељ у Медвеђи (окр. врањски, ер. јабланич.)
3. Трећом наградом по 100 динара: Светозар Хаџић, учитељ у Св.
ранђелу (окр. нишког, ср. сврљичког) и Љубомир Симоничић учитељ у Батутши (окр. и ср. пожаревачког).
Н Да се писменом“и јавном похвалншцом, према другом ставу 41. 9. Правила, награде ови учитељи: Чедомир Тодоровић, уч. у Сремчици, Андра Дриљаковић, уч. у Лађевцима, Новица Павловић, уч, у Лужници, Љубомир Вилотијевић, уч. у Пелењевцима, Тома Соколовић, уч. у Врањској Бањи, Светислав Јовановић, уч. у Сепцима, Ненад Стевановић, уч. у Врезу, (а ватије Грбић, уч. у Милутовцу, Крета Славковић, уч. у Ђакусу, Јеврем Маринковић, уч. у Јежевици (пожешкој), Михаило Максимовић, уч. у Рабровици, Мизан Дачић, уч. у Коларићу, Марко Марковић, уч. у Миљковцу и Милорад Миловановић, уч. у Лоћикама. Б
Учитељи ванредни чланови Глав, Шросв. Савета. За ванредне чланове Главног Просветног Савета постављени су ови учитељи: Дим. Ј. Путниковић и Јован Максимовић учитељи из Београда; Драгутин Топлица учитељ из Ниша, и Мих. Стевановић учитељ из Пожаревца, Желели бисмо само, да се овд. чланови учитељи редовно позивају у седнице саветске, тим пре, што сада настају радови око прављења програма за осн. школу.
Учитељеки конвикт у Загребу. — Зграда учитељског конвикта је већ сазидана до крова. Пре зиме ће се довршити још неке радње, па ће се онда зграда оставити да се преко зиме осуши, а на пролеће ће се и довршити. Приликом идуће главне окупштине «Савеза», т. ј. о Феријама ће се зграда осветити, а почетком идуће школске године и отворити.
А ми још немамо, нити што и радимо, да по примеру наше браће Хрвата добијемо наш учитељ. конвикт.
Српски учит, конвикт у Новом Саду. — У том срп. учитељ. конвикту има свега 73 деце, и то 50 мушке и 93 женске. Од њих је 37 учитељске деце, а остала су од других родитеља. Међу овима су 3 из Босне и 2 из Приштине (Стара Србија)
Друштво за узајамно помагање учитеља у Прагу. Ни учитељске прилике у Чешкој нису још ни данас у таком стању, да, би материјална помоћ учитеља била по све излишна. А да како ли је тек било у првој половини нашега столећа, када је народни“ свест у Чешкој боравила још дубоки санак! И баш ти неутешни материјални односи учитељски нагонили су их да потраже помоћи у својим круговима, у себи самима. Тако је још године 1837. било у Прагу основано прво ,„„Учитељско друштво за узајамно помагање у болести и смрти“, које благотворно дејствује већ ево 61 годину, и данас располаже са готовином од 12.000 Форината. По угледу на то друштво, ничу у Чешкој, из године у годину, на све стране друштва слична овоме. Тако да поменемо, да је године 1885. основана болничка благајна учитељска у раковничном срезу, па учитељско удружење за помоћ у срезу прибрашском. А да би се та благотворна институција јаче раширила, те да учитељи у случају допаднуте невоље могу бити обилато потпомогнути на свима тачкама чешке краљевине, донео је одлуку одбор средишног учи-
11%