Učitelj
418 РАСПРАВЕ И ЧЛАНЦИ
пуштена у оним традицијама, које нам је израдила епоха препорођаја и век реформације. Шта би рекао Коменски, кад би сазнао, да у наше време, не макар ко, већ доктор права може да нема никава појма о Физиолошком раду срца, доктор физике не зна значај пороте и шему судског уређења своје отаџбине, доктор филологије нема никакве преставе о компетенцији и историји развића уредаба које служе грађанском благостању, и што, осем тога. сви они често и не мисле о томе, колико су много изубили, што су им у школама пунили главу специјалним наукама а никад се не побринуше да им развију руке п очи системским учењем ручнога рада. А међу тим, сва ова знања састављају, по Коменскоме, курс основне или вародне школе, у којој се уче сва деца између 6 и 12 година.
Но, можда је и ово једна од „шимера“ Коменскових; можда, основна школа никако п не може дати таква знања ни у самом елементарном облику На срећу човечанства, ова сумња је са свим неоснована. Нигде школа не учи „свему“, па и сам Коменски опомиње нас да не разумемо ове речи његове буквално, а поред тога треба да се сетимо, да се у његовим речима „учити све свему“ изражава само велики и оштри протест против другога правца по коме се једна знања сматрају нужна за неке друштвене класе или професије а као излишна за друге. -
Но ипак се може рећи, да су идеали Коменског у знатној мери остварени у организацији основних школа Ентлеске, Француске, Германије, Швајцарске и Сједињених Држава. Знања, која по некад немају наше поротне судије, предају се, истина у елементарном 06лику, деци у народним школама ових држава. Прегледали смо и проучили елеметарни куре природних наука за основне Француске школе, што га је саставио познати научењак п бивши министар народне просвете пок. Пол Бер; за тим смо разгледали и његов курс елементарних знања народне економије за исте школе, и стото издање двеју енглеских књига исте садржине по за исту цељ. Били смо срећни да се упознамо и са уређењем енглеских народних школа, па можемо рећи: да су и у организацији наставе ручног рада у овим школама — а то је животно питање сувремене школе Енглези потпуно остварили идеале Коменскове.
Ето, прође 800 година; а ми (Руси, па и Срби) не мислимо да, остваримо Коменскове идеале; остали народи у Европи тек су их, у последње време почели остваривати. Школа до данас мало је одроварала животним народним потребама, а Коменски је тражио да се, пре свега, изучи оно што је за живот потребно. „Учећи ученике макар чему било, треба показати, какву ће корист ученик од тога имати у обичном свакидашњем животу“. Коменски иде још и даље, па вели да „не треба ничему учити децу сем онога што је практички корисно“.
Познато нам је, да основне школе у Евроли п Америци у знатној мери одговарају горњим начелима, но што се тиче средњих школа, то, на жалост, у целој Европи, већином су уређене тако,