Učitelj
ТОН У НАСТАВИ ЧИТАЊА 121
по неки пут, и најбољег ђака, да неку реч погрешно прочита; при таквом раду извесне грешке, на које се при том читању ученици навикну, ухвате дубока корена, и тешко ве после од тога одвићи.
На тон при изговарању појединих речи, мора се пазити још при првом читању у 1 разреду. Не сме се допустити ученику, да неку реч друкчије изговара, но што треба.
Читање новога буквара, а нарочито тачно акцентовање појединих речи знатно отежава, једна, и по моме мишљењу грешка, која се протеже од почетка буквара па до вел. слова. Та је грешка, што су речи растављене на слогове. Запста, згодно вели Г. Мих. Станојевић у својој критици на буквар): „Тиме се деца управо и приучавају штетној навици, да рашчитавају.“ Мени се допада сав г. Јовићев рад пре буквара. И заиста, који учитељ изврши тачно и лепо све оно, што он у својим припремама за предавање буквара прописује; тај учитељ неће имати потребе, да мучи ученике са шчитавањем на слогове. По његовој се припреми, и опет кажем, деца лепо припреме за читање целих речи, а нарочито још кад се зна и то, да то нису неке тешке речи, но речи од 1—2 слога,
па још сваки свог има у себи само по један сугласник. Ја, мислим, да је већа поступност непотребва. Са методом „читања на слогове,“ треба се А пут опростити, као што се учитељство опростило „срицања,“
Но осем тога, што „читањем на слогове,“ не постижемо: ништа ни у брзини ни у лепоти читања; оно нам још квари
изговарање појединих речи. |
Нир. Учитељ је прешао са ученицима на слово „ј.“ Он је претходно читао деци и показивао им све што је потребно; па им је сад наредио да читају то исто на глас, било на часу, било ван часа. Можете стати под прозор, код велике
“с
ђ) Учитељ. Св. ва октобар.