Učitelj
ШКОЛА И ПеДАГОШКИ РАД ЈАНСЕНИСТА 281
зовање и развиће педагошке науке и вештине. Ово тим пре, што је и сам Коменски прихватио учење слично јансенистичком, те им је и рад васпитни. доста. сличан. О томе васпитачком раду јансениста ми ево износимо историски преглед, који има читаву литературу како о верским и Философским њиховим погледима, тако и о педагошким трудовима и самсм уређењу и развоју њихова рада.")
Уверени смо, да њихове педагошке мисли и дела имају пуно драгоцених поука и примера и за данашње доба и да ће бити повод дубокоме размишљању код свију наставника и васпитача.
Преводилад.
1
Џросветно-васпитни рад јансениста у тако званим „малим шко. „лама код Порт-Ројала“ (Рећјез Есојев де Рој6-Воуађ, истиче се у историји педагогике као врло интересантна и сјајна појава, која је остала многима и до сада непозната.
Није потребно говорити опширније о јансенизму. Његова је историја позната, као што се то може судити по големој литератури, која «се бави њиме. Уз то је на дугачко описано и њихово средиште манастир Порт-Ројал. А већ је свакоме, ко је читао историју — позната страсна и упорна борба јансениста ес језујитима, — борба, која је испунила другу половину ХУШ и која је испунила другу половину ХУП и прву половину ХУШ века и која је раздвојила миваону Француску тога доба у два непријатељска табора. На етрани јансениста био је читав ред крупних умова. са Арнолом и Паскалом на челу“). И ако је се ова борба завршила распадом јансенистичког
1) Извори:
„Евбола Јапзешзи!“ од Беудескет-а Утрехт 1695,
„Севећскје уоп Рог Коуа!“ од Кепећнип-а. Хамбург и Гота 1839—44. Ре Коп шоп Олтоепниз“ од 5ећш-а. Фрајбург 1816.
„Рог -Коуа!“ од Затфе-Вецуе-а. Џариз 1878. — 7" свезака.“
„Ђев Јапзетшзђев да ХУП чесје“ од Еиле|-а. Парив 1877.
„Бев деттета Јапзбтабев, 1718—1870.“ од Ббсће-а. Париз 1892: — 3 св.
2) Полемишући е јевујнтима, Блев Паскал, чувен Философ ијфивичар, обогатио је Француску књижевност својим знаменитим „Писмима из провинције“ (Бе тез ртоушејајев), у којима је оштроумно шибао јевујите. Та је „Писма“ ради агитације против јевујита шревео на латински Петар Николе
И Антоан Арнб (Атпаша) нападао је јевуште у својој књиви „Ре ја #'бацепе воптшиод.“