Učitelj
705
су још раније научили да се цифре из дељеника по реду спуштају до јединица, а овде су научили да се после тога спуштају десети, стоши и т. д.
У чл. 64 у израђеном примеру 2134:23 добио се количник 92 и остатак 18, па се каже:
„Десети: Ставићу запету с десне стране у количнику и дописаћу нулу (с десне стране) осташку 18, те се добија 180 десеИЕ ЕНИ Де
Поменули смо да је уџбеник подсетник, а Г. Раша Митровић је већ раније рекао: „Да не би деца залутала, ту је учитељ који ће их згодним питањима изводити на прави пут“.
Остајемо и даље при томе да се деца Лосле предавања наставниковог могу корисно и овде послужити уџбеником.
33. Овде ћемо одговорити на све замерке, које се односе на задатке уз десетне бројеве.
Овде је први пуш Г. Раша Митровић признао да има нечега доброга у нашем уџбенику, али одмах А „задаци су већином динари“ ит. д.
Мора се признати да десетни бројеви имају највише примене при израчунавању цена, а такви су задаци подједнако потребни и варошкој и сеоској деци. Идемо још и даље, те сами замерамо, што нисмо згодније и више унели таквих задатака.
У једном извештају о раду у руским осн. школама каже се да деца тамо науче радити врло тешке задатке, а не знају да се нађу при најобичнијем израчунавању на тргу. Треба се чувати, да се и код нас не падне у исту погрешку.
Осим тога, у задацима на пр. код множења не мора се налазити само множење. Ученици су још раније почели употребљавати комбиноване задатке, па им се таквим задацима добивено знање и доцније подржава.
О тачности и најбољег казана (при печењу ракије) учио је Г. Раша Митровић у хемијској технологији, с тога му није потребно ни одговарати.
На остале замерке раније смо одговарали.
34. Што се тиче метарских мера, најбоље ће бити да се о томе прочита програм упоредо од ! до ТУ разреда. Из тога се може видети, да се у ТУ разреду (у програму стоји само „Нове мере“) има дати више него појам, а осим тога ту се учи израчунавање површине и запремине.
УЧИТЕЉ 4.