Učitelj

ђ ЊЕ.

115

Избор посланика је већ завршен, народна странка је остала у мањини, влада је одступила, те канда, и сад мучно да ће моћи што бити.

ИСТРА

Учитељи и народна школа у Истри имају да се боре с многим тешкоћама. Земаљски закон за школе у Истри јасно прописује услове под којима имају учитељи своје петогодишње период. повишице да добију па ипак их они морају судским путем да траже и наплаћују. Исти закон прописује кад се имају држати котарске и земаљске учитељске конференције па док је то предвиђено да се држи сваке године дотле се прве држе тек 5 или 6 године а земаљске конференције нису држане има већ 24 године. Закон прописује да учитељство има права усменим гласањем бирати своје заступнике у котарска школска већа а кад тамо због оскудице новаца бирају и сад а бираће и у будуће писменим гласањем не може на трошак среза путовати на избор. Често се догађа да учитељски кандидат мора да чека по више месеца док добије службу а за плату и по годину дана мора на више места чекати. Школски надзорници су махом странци и ни једног домородца нема. ;

Ето у таквим школ. приликама налазе се наши другови у Истри.

5

СРПСТВО У СЕВ. АМЕРИЦИ

Данас има у Сједињеним Државама сев. Америке око пола милијуна Срба разних вера, од којих су 100.000 душа православне вере. Ови српски досељеници су били махом људи сиромашни, необразовани, прости надничари. Они су почели ипак оснивати српске православне црквене општине и подизати српске цркве. Но општине су биле сиромаше, а српских свештеника није било. Тада је руска америчка митрополија послала своје свештенике, да опслужују српске цркве.

Но у томе су се појавиле многе. незгоде, за које нико није крив, но сама природа ствари. Руски свештеници нису знали ни језика своје пастве, нити су познавали српске верско-црквене обичаје, а њих има специјално српских. Разуме се, да су прелазили преко тих обичаја, неразумевајући их, као и да не постоје, а то је вређало осећаје Срба. Тако се мало по мало развио неспоразум између руске митрополије и православних Срба.