Učitelj

736

1

„да се мухе не роје“ (68.) Ројити се неће значити: скупљају се.

„..сплачине не просипају се око куће, него се одмах износе“. А кудаг кад не око куће (69.)

„„поспе тамњана по жару“ (73. Тамњан није прах, него је грумење, које се метне на жар.

„- одјекује гора и лужина (76.). Луг је у равници, гај у благој падини, а дубрава у долини шума. Лужина овде није правилно употребљен израз. „За господу ја не хајем, никад не просим“. (86.)

Ово изгледа да господа просе!

„а спавали су на земљи и на поњавама, само да не деру хаљине. — Нема логике (105).

„поче падати страшна мећава“ (124). Мећава не пада већ снег.

„Најбоља је вода извор или чесма“. (139) и „Постеља, је хаљина за спавање и одмор“ (143) — Да ли је тако“

Гробље, лудница и апсана — то су места, камо весела браћа брзо стижу“. Ово је претеривање и у истини не постоји, а наш „народ не пије толико много (140.).

„Влада особито поштовање спрам ове мудре животињице, јер се боје њене освете,...“ И ово нема логике, Страх п поштовање искључују се (141.).

„Родио се у шуми...“ (зечић). Ваљда окотио се (186.). „...од њега раде многи предмети“ (115.), а треба граде или израђују.

„а за њом (Моравом) имате дивлу Шумадију“ (200.) и „С леве његове стране (Копаоника)..., а с десне се пружају на запад: висок Жељин, китњасти Отолови, Троглав...“ (291.), и „О југа (Ртња) вам мами поглед Копаоник“ (200.). Нити је ова оријентација правилна, | нити је Копаоник на југу од Ртња, нити Жељин и Столови на _ западу Копаониковом.

„Орце расуло хладне зраке....;.... зрак се ломи у сићушна снежна огледалца, и,..“ Нити сунце има хладних зракова, нити се они ломе у огледалца, пошто се зрак може расути кад се преломи на снежном огледалцу (260,).

Разуме се, да се нису све погрешке овде прикупиле, а то се _ није ни хтело, али је и ово доста, да се види: како је требало више пажње при преради и препоруци ове књиге.

У правопису такође има недоследности и погрешака, парочито се није пазило на положену црту и њену улогу у лепом