Učitelj

2

819

девет синова“, декламује Новица Леко“, „Химна Обилића“ Петру !. Карађорђевићу краљу Србије, декламује Никола Б. Иванчевић, „Господару Црне Горе“ декламује Н. Г. Иванчевић.

Други дио: „Српске јуначке пјесме“ пјева уз гусле Петар Тркља. „Сва Европа и сви цари“ од М. Поповића, декламује Н. Б. Иванчевић, „Кад преста бојна магла“ од Николе |. декламује сово М. Зец, „Домовини по својој мисли“, декламује Томо М. Иличковић.

Трећи дио: Српске народне игре и кола.

ПЕДАГОШКИ ПРЕГЛЕД ЈАВНА НАСТАВА У ФРАНЦУСКОЈ У ПОЧЕТНУ ХХ ВЕКА

— ГАСТОН РУВИЈЕ —

У. Виша основна настава. (Свршетак)

На трећем месту основна настава у Француској тежи да постане све практичнија.

„Идеал васпитања — рекао је Херберт Спенсер — био би да се постигне потпуна спрема човека за цео живот.“ Човеку је потребно морално правило, које му служи као разлог за живот; али њему требају и практична знања која ће му пружити срества за живот. Пол — Луј Курје питао се: „Чему треба учити децу>“, па одговара: „Оно што ће радити као људи“. Хоће ли то рећи да основна школа треба да буде стручна> И у којој је мери то у Француској постигнуто >

Закон од 1882. унео је у школске програме примену наука „на пољопривреду, хигијену, индустриске вештине, ручне радове и употребу алата у главним занатима.“ Али се ови радови, и то с разлогом, не ваља — вели Компејре у поменутом делу — да сачувају свој васпитни карактер; они ваља да спремају свој васпитни карактер; они ваљада спремају за све занате, а не за један најобичнији занат.“

548