Učitelj

859

ческе Библиотеке“ у Пловдиву, пише дне 1. марта 1907. какво је стање у Бугарској, да је „Бугарски учитељски савез распуштен, а да постоји само „Савез гимназијалних учитеља.“ Надаље јавља честити брат Бугарин: „Ја сам сугласан, да буде други конгрес југословенских учитеља у

· Загребу, и ја ћу доћи у Загреб као изасланик „Савеза ги-

мназијалних учитеља.“

На позив, што је изашао 11. броју „Напретка“ о. год. није предсједнику стигао никав предлог на питање, које би се расправљало на учит. конгресу у Загребу, него се јави наш честити друг и борац Јосиф Бинички писмом од 2. маја т. год., да је приправан расправљати на учит. конгресу у Загребу о 3. питању, што је приопћено у споменутом броју „Напредка“, и које гласи: „Учитељски конгрес тражи, да свака политичка странка кандидира за саборскога заступника барем једнога учитеља, пријатеља и неустрашљива поборника учитељства и напредне школе, који ће сву част заложити за школу и учитељство.“

„Напосе молимо „Савез хрв. учит. друштава“, да изволи уз савезну скупштину приредити за тај југославенски конгрес све, што је потребно.

" Предсједник, Тајник,

Даворин Трстењак. Лука Јеленц.

ОДСУСТВОВАЊЕ УЧИТЕЉА.

„Поред досадашњих наредаба о поступку при тражењу осустава“ госп. Министар Просвете нашао је за потребно да изда још један распис.

Ми држимо да није никаква потреба била за овакав распис јер је давање одсустава јасно обележено законом о народним школама а и ранији расписи о томе јасни су али

57