Učitelj
518 пе у ит ЕЈ
2. Црквено-парољијске школе. — Ове школе отварају свештеници у договору са својим парохијанима и дозволом Ов. Синода. _ У овим школама провејава дух верски и национални. Образовање | верско састоји се у предавању многих догми, које ученици не разумеју, али морају на памет да их науче. Наставом у националном духу иде се на то, да се код васпитаника створе такви | појмови да је Русија само за Руса. Као што се, дакле, види и један и други правац наставе у овим школама погрешан је. Свештеници су у овим школама неограничени господари и они узимају за наставнике ових школа обично неспремне људе, као нпр. истеране семинаристе, који морају да пристану на злехуду помоћ од тих све- | штеника. Плату за наставнике тих школа купи дотични свештеник | од својих парохијана. Учење у овим школама траје три године. | Од свих предмета најглавнија је веронаука а на другом месту долази народни језик и рачун. Народна. историја и земљопис долазе у споредне предмете, махом се изучавају на штиву у читанци,
Школе писмености и црквено-парохијске школе стоје под управом Св. Синода и непосредни надзор над истим врши пардхијски школски савет. Учитељима тих школа не дају се оцене и они не одговарају за успех ученика.
3. демске школе. — Ове руске народне школе, сличне су нашим основним школама. И ако свештеници предају у овим школама веронауку, они немају у истој никаква утицаја, већ је учитељ прави господар у овим школама. Предмети су исти као И у црквено-парохијским школама, само с том разликом, што најк хришћанска није у овим школама главни предмет, него се већ: пажња обраћа народном језику, рачуну, историји итд. Школе су ове строго просветне, дух је у њима слободоуман. |
Земске школе немају никакву везу са Ов. Синодом. Оне имај засебну управу од стручних, педагошких људи. Ове школе "по дижу и издржавају земства.
Државне народне школе стоје под управом министарства. просвете и надзором школских надворника, који воде бригу о отварању и уређењу ових школа. У |:
"У Русији има још једна група основних школа, коју сачиња“ вају иноверске п конфесионалне школе. Ове су школе у местима, где преовлађује становништво анти-православно. Ових школа нај“ више има поред Волге и Балтичког мора, где живи лутеранск становништво; даље их има у јужними источним губернијам: