Učitelj

504 Е УЧИТЕЉ

шуме јелове и брезове, а све више белогорице и зиратне земље. Села су и овуда била јадна као и северно од Мос«хве и у Белој Русији, али што смо више одмицали к југу, села су све више добијала богатији тип. Већ смо улазили у Малу Русију (Украјину). још од вароши Конотопа, поред које смо прошли у и по часова у вече, али је нисмо видели, јер је већина спавала, уморна од дуге вожње. У освитак дана 31. августа указаше се пред нанама низови омањих брежуљака, који се у даљини све више уздизаху, После пола часа вожње пред нама се указа Кијев, на лепом узвишеном положају, сличном нашем Београду. Преко веома дугачког жељезног моста пређосмо Дњепар, који је овде шири од наше Саве. Заузесмо вагонске прозоре и наслађавасмо се дивном панорамом, која се пред нама ширила. Најпре смо прошли поред старог Кијева, па тек онда нам се показа нови Кијев, варош од три стотине хиљада становника.

Изишавши из воза, остависмо ствари на станици, па се упутисмо пешке у варош. Станица и све улице су биле окићене заставама, прозори на већим зградама осветљени, балкони и излози декорисани; на улазу у варош подигнута триумфална капија са сликомецаревом и натписом: добро дошао! Већ је три дана од како се цар Никола налази у Кијеву, стога смо се и решили да на (један дан свратимо у ову варош. Прођосмо кроз неколико улица, па онда, опазивши да се по Бибиковском булевару упарађује, војска, запитамо за узрок, и кад од једног официра дознадосмо да ће цар туда проћи, заузмемо место на тротоару и очекивасмо. Око 10 часова пре подне цар са малом свитом у затво"реномјаутомобилу тако брзо пројезди, да смо га једва видели.

Настависмо разгледање Кијева, са задатком да одемо у КијевоПештерску Лавру. Прошли смо поред великог храма Св. Софије; који је подигнут за време руског великог кнеза Јарослава Мудрог. Она је доцније под Татарима претворена била у џамију, а за тим у 17. веку опет у пркву. Близу храма Св. Софије, на пијаци се налази споменик малоруском атаману Богдану Хмељницком. С једне је стране натпис: „Волим под цара православног“ (речи атаманове изговорене на козачком скупу 8. јануара 1654. године), а с друге стране: „Богдану Хмељннцком једина и нераздељива Русија.“

Историјска светиња овога места то је Пештерска Лавра, која је основана још 1051 године, кад је Кијево било престоница онда једине независне малене руске кнежевине. Налази се уза само Кијево и до ње се иде трамвајем. Мноштво манастира и капела са