Učitelj

106 Учитељ

ји опаметио и на прави пут извео. То је највећа разлика између човека паметна, и између простака, што паметан човек једнако жели и труди се, да што боље научи или H3MHCJIH, и да он буде паметнији од својије стари, а његова ђеца од њега; простак пак све је рад, да остане као што су му и стари били, а његова ђеца, као и он што је. Какав би јадан и жалостан род љуцки и овај свијет био, да су сви људи остајали онаки, као шго су и њиови стари били! Бог је само безумним животињама усудио, да остају до вијека, као што су им и стари били; а човека је одредио, да се једнако учи, и све нараштај од нараштаја паметнији да постаје.“ На тај је начин браниоцима старог поретка Вук много рекао. Даље каже: „Тако учитељ, који је рад кога најлакше да научи читати ваља да му не казује никака имена слова, него само њихове гласове. које имају у читању; па онда нема срицања, него, како се познаду слова, одма се може читати. Тако може човек врло ласно за десет дана научити читати... Желећи од свега срца, да би се учење писма у народу нашему облакшало, написао сам овај буквар, у коме су слова намјештена по реду, како је кога глас најлакше изговорити.“

О даљем просветно-националном значају овог рада Вукова ми смо већ говорили 1913. у „Просветном Гласнику,“ а овде ћемо, у продужењу ових врста, показати како су се та напредна начела заступала и после двадесет и шест година, кад се још ваљало борити за свестрани пријам њихов. У ово се, позније, доба као заступник њихов јавио Ђуро Даничић.

* * ж

Повод да Ђ. Даничић опширније проговори о таквим питањима дао је један рад владике Платона Атанацковића.

Године 1853 наштампан је у Бечу Платонов „Букварљ за Србска училишта у Аустр скомљ Царству.“ Он је био издан трошком „администрације училишних књига,“ штампан је на осмини и има пуне 82 стране.

Нова је, Вукова, школа морала дати свој суд о једној тако значајној појави. То је учинио лично Ђ. Даничић, наштампавши идуће године, опет у Бечу, књигу велике осмине са 43 стране под именом: „Нови Српски Буквар. Реценсија ЋЂ. Даничића,“