Učitelj

О важности васпитања чула 413

у прислушкивању чулних аката одраслих. Таква задовољства убијају душу у човеку и припремају превласт животиње

Важност васпитања чула с физиолошког гледишта – љује нама ова схема, која преставља функцију нервног система.

Спољашња драж утиче на чулни орган, и утисак центрипеталним путем пренесе се до нервног центра, где се изврши одговарајући подстицај за кретање, где се сад центрифугалним путем преноси до органа за кретање који изврши известан покрет.

Мада схема диаграмски преставља механизам рефлексне делатности кичмене мождине, ипак се може сматрати као главни кључ, помоћу кога се могу објаснити и појаве компликованог механизма нерава.

Са својим периферијским системом чулног опажања човек прима различите дражи из спољног света, са којим он на тај начин стоји у непосредној вези. Душевни живот се развија дакле у вези са системом нервних центара, а човечја делатност, која је првенствено социјална делатност, испољава се у појединим радњама (рад руке, писање, говор и т. д.) помоћу психомоторичних органа.

| Васпитање треба да управља и потпомаже развитак трију

ступњевг: два периферијска и један централни, или, пошто се тај процес у главном ограничава на нервне центре, васпитање треба да обрати већу пажњу на EO UO вежбања него на психомоторична.

Ако то не учинимо изоловаћемо човека од његове средине. Ако поверујемо, да смо с интелектуалним образовањем све учинили, онда ћемо васпитати само мислиоце, који ће тежити томе, да живе ван света. На тај начин практичне људе нећемо васпитати. Ако с друге стране будемо хтели да васпитамо за практичан живот, али само вежбамо психомоторични део онда превиђамо главни циљ васпитања, који се састоји у томе, да човек буде у непосредној вези са. спољним светом. Пошто је у све већем интересу професионалног рада, да човек употребљује и служи се спољним светом, то се онда мора истаћи захтев, да се од самог почетка васпитања вежбају чула и да се недостаци, који јачи у овом по-

гледу постоје, потпуно и сасвим уклоне. Превео с немачког

Миодраг В. Матић.