Učitelj
466 Учпитељ
Сад нам пружа г. Влад В. Ђорђевић велику збирку одабраних народних мелодија. Ово није његова ни прва ни последња реч на томе пољу. Он је и пре ње најобилнији радник и има много лепих публакација; а, како сазнајемо, и поред ове збирке има још доста необјављене грађе.
Он ради из љубави и личном својом иницијативом успева да постигне сјајне резултате.
Г. Ђорђевић успева да да најопсежније дело од свих савремених наших музичара на пољу нашег фолклора. Он својом последњом књигом чини читаво ошкровење. OH нам пружио нов, веома мало нама познат свет народних мелодија.
_ Српске Народне Мелодије (Јужна Србија) су интересантан проблем за наше, па и за свегске музичаре. Оне им откри-
вају непознато благо; оне им пружају мноштво музичких мо-
тива и проблема за уметничку разраду. Оне траже новог Мокрањца да их одене у рухо модерне хармоније; оне траже, најзад, свога Сметану, да нам да народну оперу.
Чувени музичар г. Е. Клосон извршио је у свом уводу у ову збирку анализу мелодија и објаснио њихову карактеристику: мелодијске линије, тонских родова, ритма и каденца. | Драг. П. Илић.
— Наставиће се. —
Практична школска Администрација, за ученике-це основних школа и ученике-це учитељских школа. Саставили Мил. Исаковић и Милош Павловић учитељи. Шабац 1997. Издање књижаре Чед. М. Гајића. С. 309.
Школска Администрација је саставни део школскога живота и учитељева рада. Учитељу је дужност познавати школску администрацију и школско законодавство исто тако као и наставне и васпитне принципе и методе. Многи наши учитељи нису вични администрацији. То није ни чудо. Тај се предмет до скора није никако ни предавао у учитељским школама а сада ако се и предаје то бива врло површно и без практичног вежбања. С тога су књиге ове врсте добро дошле свакоме учитељу а не само почетницима који кад изађу из школе не умеју да се снађу и упућени су једино или на «старије другове, ако их има у близини, да им покажу како се администрација води, или на општинске ћате, Администра-
Минг.