Učitelj
Књижевни преглед 467
жција није ни лак ни обичан посао. То је једна велика вештина. За њу се тражи не само познавање закона, наређења, правила и разних прописа, већ и израђена стилизација и по„"знавање разних форми.
Г.г. Исаковић и Павловић дошли су на једну срећну мисао да пруже једно практично упуство како треба водити ашколску администрацију да покажу и форму и стилизацију. И врло су успели.
У овој књизи, чији наслов горе исписамо, обухваћене су "три најглавније гране администрације: школско деловсдство, школско књиговодство и школско рачуноводство. Томе је „додато на крају врло потребно упуство како се поступа при грађењу — зидању нове школске зграде, какве су потребне при том законске и административни процедуре. Сви су ови "одељци израђени опсежно популарно и практично са потребним формуларима и шаблонима тако да се сваки учитељ може врло много овом књигом да се користи.
Рекосмо да је ова књига практично упуство за администрацију али у њој има па свакој страни и подсећања на поједине законске одредбе и прописе, која ће читаоца уво„дити и у познавање законодавства, што је учитељу од врло велике потребе.
Ова књига треба да буде требник учитељски, који треба чсвака школа и сваки учитељ да набави, а у учитељским школама она треба да буде уџбеник.
Израђена је врло брижљино и са пуно. разумевањт и труда. Ми је особито препоручујемо.
Цена јој је 70 дин.
M. Cr.
Б) СТРАНИХ:
Талијанских 7. G. Vidari: La Didattica (Milano. Cena 750 lira). — Ovo je najnovija didaktika rađena po nemačkim, iIrancuskim i englekim piseima. Ima d59 slirane a podeljena je na dva dela: U prvom delu govori se o školi, učenicima, lekcijama, disciplini i t. d. :a u drugom delu o pojedinim nastavnim materijama. Pisac nije :slepi pristalica didaktičkog formalizma i Iormalnih stupnjeva, ali