Učitelj

838 Учитељ

друговима целога света, у коме кажу: „Захтевамо од вас, другови из целога света, да нас помогнете у своме раду за одржање мира, јер ми смо готови да се жртвујемо за људски прогрес.“

Палестина

Јеврејске школе. — Огромно насељавање Палестине од стране Јевреја натерало је Ционистичку Организацију да се свестрано посвети народној просвети и да изврши једну модерну реформу по свима школама. На првом месту отворене су многе основне школе и дечја забавишта и ту се осетио велики напредак. У Палестини је било 1914 године свега три дечја забавишта са 8 забавиља и 165 ученика. Међутим 1927 године било је 86 забавишта са 124 забавиље и 3442 ученика-це. Исто тако и број основних школа знатно се попео. 1914 године било је само пет основних школа са 37 наставника и 585 ученика а 1927 године било је 98 основних школа са 449 наставника и 12.679 ученика. Учитељских школа било је 1914 године 4 са 46 професора и 364 ученика а 1927 године било их је опет 4 са 48 професора и 466 ученика-ца.

Дечја забавишта у Палестини имају васпитни, лингвистички и национални задатак и просветне организације отварају их не само по варошима већ и по колонијама, где су дечји родитељи апсорбовани радом од јутра до мрака. Забавиље овде имају да одиграју и хигијенску улогу, учећи децу да се чувају од заразних болести, које су тамо на Оријенту врло честе. Дечја забавишта имају и један специјални задатак: да шире прави јеврејски језик, кога су Јевреји покварили расељавајући се по разним земљама. Деца се у забавишта примају од 3—6 година и у њима преовлађује Фребелов систем. Уз једну учитељску школу отворено је и једно забавиште по систему Монтесори, јер њене идеје у последње доба тамо се нарочито шире.

Основне школе трају осам година и у њима преовлађује Ро настава. Поред ње учи се јеврејски језик, историја, природне науке, земљопис, рачун, енглески језик, цртање, певање, гимнастика, пољопривреда, закон јеврејских традиција и отаџбина. Просечан број недељних часова у Палестини износи 36, док у Америци 24,5, у Италији 25, Фран-