Učitelj
Живи грамофони . 337
пости с изнетимиггледиштем и са педагошким радом уопште, показује и извештај школског надзорника о београдским основним школама за 1926/27 школску годину. Министарство просвете је тај извештај по својој иницијативи објавило у „Просветном гласнику“) свом службеном органу. У МГ одељку његовом („Васпитање у ужем смислу.) каже се:
„У свечаностима и прославама није се оскудевало. Рекао бих да се у томе и претерује. Сматра се за неопходно да свака школа поред редовних школских свечаности приреди бар један тзв. концерат, било у корист фонда сиромашних ђака, било у корист екскурзија. На тим концертима могу се видети ученице основних школа да, обучене у балетско одело, играју балет поготову као праве балеткиње, да ђаци изводе позоришне игре као неки будући глумци, да декламују и рецитују комаде, чију садржину извесно не могу да разумеју (јер она уопште није за њих) итд. Судећи по овим концертима, неки би странац дошао до закључка да је неговање свих грана уметности, нарочито позоришне, на високом ступњу. А све је међутим само маска. У таквим приликама не би се смело приказивати ништа, што не би доиста било рађено с целим разредом. Иначе се стварни рад неистинито претставља. А дугом дресуром и безобзирним оптерећењем могу се од поједине деце добити много веће и невероватније „вештине“ него што се на исти начин добију од појединих животиња. Гледао сам на пр. кокошке које по команди изводе многе вештине. Н због тога треба да променим мишљење о општим „умним“ способностима кокошака> — При предузимању поменутог рада с децом мора се увек питати колико је он педагошки оправдан, и да ли што стварно доприноси општем ђачком развитку. Ако би баш и било. неке сумњиве добити за ту малу групу ђака, како ће се правдати губитак оног силног времена што се ради моментаног успеха одузме од редовног. рада с осталом децом“
Колико је овај суд тачан показују нам особито оне дечје претставе из прошле године, на којима су ученици, одабрани из неколиких београдских основних школа, изводили између "осталог и сцене из Сираноа од Бержерака, Мадам Сан Жен,
+) Прештампано засебно: „Београдске народне школе“ итд. извештај Др. Вој. Р. Младеновића, обласног школског надзорника за град Београд,: 1927. :
Учитељ 22