Učitelj
ПИР ФУ
Обрада слова „у“ 199
Хајд! ви ми говорите те црте сви у гласа ја ћу их још једанпут писати. Шта сам написаор — Хајд ко хоће од вас да пише на шк. табли, а ја ћу му говорити2 Хајде сад други, а ви му говорите! Хајд' сад један сам и да говори и пише!
После овога сви ученици пишу по диктату, и без њега, у својим свескама (на таблицама) и читају слово „у“. Изналазе на словарици, састављају речи па реченице из већ познатих слова и читају их. Читају из буквара, којом приликом објашњавају значења прочитаних речи (редом и прекореда). Броје редове, речи, ново слово.
7. Читање слике „ауто и тата“ из Дечје књиге са сликама.
Прво се водио кратак разговор о томе шта слика претставља, шта виде на њој; којом је бојом шта насликано; шта цела слика показује, итд. Уз то је иста уз припомоћ наставника тумачена: дата о] је богата садржина. (На пр. како је тата пошао на пут аутомобилом. Сека у наручју маме посматрала га са прозора, махала му руком и викала: „Тата, тата!“ Видела га пред вече кад се враћао и позвала маму речима: „Ето тате у ауту“. Цео овај разговор водио се ради добијања реченица: „Ауто и тата“, и „Ето тате у ауту , које су учевици писали на својим свескама, школ. табли, састављали на словарици и читали на сва три места.
Закључак: Шта сте данас научили» Какво сте „у научили» (Писано). Какво има још да научите» Од чега сте све правили писано АЕ Из којих се црта састоји»
Какву реч треба да напишете па да у њој буде написано слово „у“ 2 Хајд изнађите сваки по једну реч, где би написали, поред осталих слова, и слово „у“! А ко може да нам каже неку реченицу, где има слово „у“. Где би, или кад би, све могли написати ту или другу неку сличну реченицу. ...
Б. Обрада штампаног „у“
Претходни рад свршен је за два школска часа.
Обради штампаног слова „у“ хоспитанткиње нису могле присуствовати, јер су биле заузете, по распореду часова, предавањима из других наставних предмета. Како је размак између часова „Школског рада“ био повећи, то је обраду штампаног слова извела наставница Вежбаонице у истом духу а по својој властитој идеји, а хоспитанткињама је рад саопштен приликом дискусије о поступку.
Наставница је за ову обраду од средстава изабрала: левак, цртање чиче како дира змију, ђачка дрвца, глину и пак-папир.
Прво је вођен разговор о левку и непажњи шегрта, који је на њега испустио тешко гвожђе, те се доњи део „сисак“ искривио. То је и цртано на школској табли. Кад је унутрашњи део избрисан остале су само ивице, контуре левка. Кад је „случајно“ и отвор избрисан, сама су деца повикала да је остало: „штампано у“.
Потом је разговор наведен на чичу, који је на путу дирао змију, па се ова устремила на њега и зинула да га уједе, а чича се зачудио и мало поплашио па узвикнуо: „У-у, како је љута!“ То је и нацртано.