Učitelj

394 Књижевни преглед

веде у обучавању гимнастике увек наглашавани принцип, да се обука у гимнастици, хоћемо ли постићи сврху која јој је као вапитној дисциплини намењена, никако не сме удаљити од свакидашњег живота. Посве исправно и то консеквентно настојање аутора „Мотедике“ у овоме практичном одељку књиге даје самој књизи већу педагошку вредност. Примери су разрађивани у свим формама и врстама, час посебно за сваки поједини разред, час опет за Ги 1, па Ши |У разред заједно. Према потреби и природи самих вежби. Ту се разрађују просте вежбе, на месту, с места, (гигања, издржаји, окрети, поскоци, положаји и старови; корак, докорак и скок); редне или стројне вежбе (збор, позор, мирно, окрети, ступање, заустављање, размак и састав, трчање, покривање, дворед, ступање у двореду итд.). Посебну партију ваља у овоме одељку „Методике“ навратити играма. И сам аутор у своме уводу овога одељка полаже особиту важност играма у школи јер су оне саставни део свеколикога дечјега живота од његове најраније младости. Оне, шта више, не само да много васпитно утичу на развитак детета, него су оне и с обзиром на хигијену од замашна значења по здрав телесни и душевни развитак де"тета. Ту аутор у веома занимљивој форми, готово причајући, износи начин играња поједине игре и то за сваки разред осебице, па је тај део овога другог одељка „Методике“ особито занимљив. За сваки разред аутор доноси по десетак игара, а колику важност полаже у васпитном погледу играма аутор исповеда овим ричима: „За живот је најбоље спремљен човек јаке воље, одважан, самосталан, љубитељ правде, частан, свестан себе и другога; човек, који тежи за добро не само своје већ и свога ближњега, здрав духом, душом и телом, течао у мислима, речи и духу, способан за рад и стално одржавање. Постигнете ли то игром схватили сте потпуно њен задатак у животу детета.“

У овоме практичном одељку своје „Методике“ Богуновић даље разрађује методичко предузимање свију врсти скокова (скок «с места са залетом итд.); вежбе на справама, вежбе с конопцем, бацање, навлачење и тако редом. Једном речи овај одељак, 60гат с практичнога гледишта може се с правом похвалити као савестан рад једнога стручњака и одушвљеног наставника, који је знао што хоће пишући ову књигу и који се руководио само жељом да својим богатим дугогодишњим искуством послужи учитељству и олакша му рад у овој области с обзиром на нове задатке које школа поставља обуци у гимнастици.

Споменем ли још с похвалом велик мар ауторов којим је у књизи прибрао гимнастички речник у хрватскосрпском и словеначком, па чехословачком језику у жељи да придонесе свој део изграђивању гимнастичке терминологије у нас, онда сам готово обухватио сав садржај књиге. Како се опет из читавога мога приказа ове заиста ретко ваљане и темељно стручно писане књиге види да јој нисам имао ни у чему да приговорим, то је и свака