Učitelj

100 Драг. Н. Ивановић

шематски маркира лица и предмете, већ их црта онакве какви су. Психолог Херворд тврди: „Примитиван човек нема јасних појмова о лицима и УБЕРИНЕ и зато што их не може генералисати он их верно црта“. Приликом цртања примитивних људи еидетизам игра велику улогу. Он им је служио уместо појмова. То се објашњава и тиме што су најпримитивнији народи дали реалистич“ ке цртеже. Доцније, са напретком културе, народи су давали шематске цртеже. Данашњи примитивни народи дају реалистичке цртеже. Психолог Херворд, у уметности цртања, налази две врсте: физиопластична (реалистичко претстављање) и идеопластична (шематско — маркирање). |

По Кершенштајнеру постоје четири ступња у дечјем цртању: 1 шкрабање, П шематско — маркирање, Ш развијенији смисао за правилнијим линијама и ТУ сенчење — перспектива.

Шта дете црта и како црта.

По правилу сва деца цртају прво човека. Оно га маркира са неколико грубљих потеза. Али ипак ти груби потези детету причињавају необично задовољство. Када црта човека оно не пре гледа већ црта по сећању. Прво црта главу. Она је за њега најважнија, као што уопште и јесте, а остали делови тела су споредни. Први цртежи човека су с лица (анфас). На том се ступњу доста дуго задржи. И када пређе на цртање с профила тај прелаз није нагао ни чист, већ мешавина анфаса и профила. Дете црта човека с профила и ставља му оба ока. Или често једно око с једне стране цртежа а друго са друге стране. Животињу дете црта са профила али са главом као код човека (анфас) — кентаура.

Дете најрадије црта човека, затим животиње, куће, саобраћајна средства, цвеће, дрвеће итд. %

Један известан део дечјих цртежа називају физиолози рентгенским цртањем. Дете црта кућу и све предмете у истој; коњаника на коњу са обема ногама, итд. То је резултат цртања по сећању. Дете не гледа предмет већ црта све оно што зна о њему. Рентгенски цртежи налазе се код Мисираца (човек у оделу са једњаком, итд.).

Извесна деца цртају само један предмет (на пр. кућу, воз, ауто, итд) и у томе се толико извежбају да су њихови цртежи доста реални. То су деца специјалисти. МИ код примитивних људи постојали су такви специјалисти од којих су нам остале толике слике.