Učitelj

154 Библиографија

П

Методика, помоћне књиге и упбеници

Ај;Домаћа књижевност

Чееуап Жуапомје: Рестк езрегапто згрзКкоћгуакок!, 16%, стр. 170, цена у повезу 40 динара. Издавачко предузеће „Привредник“, Београд Кнез Миханлова. 3. — Покрет за ширењем међународног језика код нас није сасвим нов и њему припада повећи број наше интелитенције, па и учитеља. За упознавање овота вештачког језика, који има и своје листове и своју литературу, нема сумње, потребни су један опширан речник и једна добра граматика. Покојни Нико Бубало својим речником ударио је темељ овом језику код нас. Алн, г временом се ширио и сам језик, појавиле су се нове речи Ка од Есперентске академије, да се Бубалово дело морало употнуњавати. 1. Живановић је радио овај речник имајући у виду првенствено потребе југословенеких еснерантиста, а на другом месту употпуњавање већ постојећих непотпуних речника.

Овај речник је састављен по принципу да се „у речнику наладе највећим делом есперантски корени бев изведених речи, из којих ће сваки почетник експерантиста без нкаквог труда створити оне речи које су му потребне“. По нишчевој твордњи тих корена има у овом речнику око 6800, па се на њиховој бази изводи до 40.000 речи. Али у овај речник унете су поред корена и многе речи, које још није усвојила Есперантска академија, а које се употребљавају, па ће временом бити свакојако проглашене за службене речи. Нарочита је пажња обраћена још и научним терминима. Као и свако људско дело, тако и овај Есперантски речник имаће својих недостатака, али се мора признати, да је он начинио један корак напред. Зато се препоручује свима учитељима осперантистима.

Љубица С. Јанковић и Даница С. Јанковић: Народне игре, | књига, Беотрад 1934, 80, стр. 144, цена 35 дин. — Неисцрпно је блато које је створио наш народни геније. Окупљачима и обрађивачима тога градива увек ваља указати свесрдну помоћ. Што је био Вук Караџић и други за народне песме, приче, затонетке и пословице; што је био за народну музику Ст. Мокрањац и др.; што је за народну орнаментику стари Инкиостри ми други, да не наводимо остале скупљаче из других области народног стваралаштва, то ће, по свој прилици, постати у области скупљања народних игара сестре Јанковићеве.

Ишчезавање ове гране наредног стваралаштва, под утицајем маније трчања за свима страним ин ружним и неестетичким нграма, које се сезонски у нас увозе из иностранства и по туђем диктату, навело је сестре Јанковићеве да се лате тешкогта посла, да скупљају наше народне игре на извору, где су оне оригиналне, и да их лепо сређене и описане ставе на углед нашем интелектуалном свету, нашој науци, нашој уметности, нашој омладини и нашој школи. Овај подухват ваља, поздравити свесрдно и материјално потпомоћи.

Прва књига народних игара садржи описе корака ни покрета стотину старих, оригиналних игара из разних крајева Југославије. У уводу је изнета, тесрија, објашњени су знакови и дата терминологија, упутство за примену, нарсчито важно за наставнике гимнастике, соколске и скаутске предњаке, уметвике, кореографе, редитеље и друте. Ова збирка на лак начин упознаје нас и учи како се итрају народне игре, јер бу описи, поред образаца, анализирани и везани ва такт мелодије и речи песме. Заступљене су чувене игре из Охрида, Тетова, Лазаропоља код Галичника, Кичева, Прешева, Косова, а за овим: врањске, лесковачке, власинске, шумадиске, моравске, подринске, ваљевске, сремске, црногорске, бокељске и друге игре.

Нема сумње да ће ова дивна збирка, први наш приручник за учење и примену народних игара, нарочито корисно послужити наставницима основних н грађанских школа ва спремање зиколеких концерата у народном стилу, ва светосавске ни штросмајерове прославе, за стварање ведрог расположења у