Učitelj
Хроника
ПОЉСКА
Конгрес географа. — Међународни конгрес за географију одржан је у Варшави од 23 до 31 августа 1934.
Педагошка спрема учитеља. —- Маја 1924 одржана је у Варшави конференција професора педагогије на учитељским школама, институтима и педагошким академијама. На конференцији је расправљано о педагошкој спреми учитеља основних н продужних школа.
Морално васпитање. — У Кракову је, од 11 до 15 септембра 1934, одржан УЛ међународни конгрес за морално васпитање. Прва секција конгреса (морал и рад) расправљала је као главни предпал ову тему: Рад као васпитни ЧИНИлац и услови потребни за његов благотворни утицај на омладину, 1 Васпитна, вредност рада. П Штетне последице беспослице; методе н организација рада за младе незапослене раднике. Ш Услови ва благотворан утицај рада на омладину (узраст у коме се деца шаљу на индустријски рад; паметан избор занимања у физичком н исихичком погледу; професионално образовање на занату н индустрији; признање вредности рада омладине н награђивање за, убпех; у: слови рада у радионицама).
Занимљива изложба. — У Варшави је приређена нзложба пољских књига дечјих класика, који су преведени на разне стране језике. Преводи су нађени у 31 држави. Руси су превели 579 дела, Чехословаци 394, Французи 281, Немци 256, Италијани 186, Југословени 80, Бугари 79, Енглези 70. Има их ну Јапану (6), у Кини (1), у Бразилији (1) и у Чилу (1).
АУСТРИЈА Преображај школа. — Програм за средње школе, који је усвојен 1927, измењен је на почетку ове школске године (1934-85). У гимназијама, реалним тимназијама и девојачким лицејима у-
159
| чиће се три страна језика: један ће но| чети да се учи у првом разреду; други
у трећем, а трећи у петом разреду. У реалкама и вишим девојачким школа-
| ма, где ће се учити по два страна јези| ка, учење другога почеће у петом ра-
зреду. Три отсека мушких реалних гимназија (устројене 1927) биће сведени на један једини отсек, где ће се учити прво латински језик; два отсека, у којима, је латински био замењен једним живим језиком, укидају се.
Од сада постојаће три типа мушких средњих школа са 8 разреда: гимназија. са латинским, грчким и једним страним језиком; реална гимназија са латинским и два страна језика; реална са два страна језика. За ученице (које се сада само изузетно могу примати у мушке средње школе) установљена су два типа средњих школа са по 8 разреда: виши лицеј са латинским и два страна језика, виша женска школа са два страна, језика без латинског. Ручни радови, раније обавезни, у мушким средњим школама остају само факултативно. Нема. више слободних радних заједница (Ттеје АтђеЊзеетејтасћаНћел); оно што је од њих преостало остало је „факултативан предмет“. Допунске школе (АШђашвесћшеп) и радничке средње школе (Атрећети ејвећшеп) нису укинуте.
Виша основна школа (Наџрфвећше» по реформи од 1927, није укинута, али су њена два ранија отсека сведена на, један. Ученици ове школе, који би хтели прећи у коју средњу школу, морају полатати нарочити испит. Обавеза да се у Наџрфвсћшеп учи један страни језик по избору није укинута.
Смањен је број средњошколских интерната (ВилдезеттећиповапађаЊеп) под два женска комбинован је један. Затво-
| рен је чувени интернат названи Зећше
ала Тит, у Бечком Новом Месту, познат у целоме свету по своме уметничком васпитању, по својој формацији заснованој на ручним радовима, башто-
ванству и култури земље. Директор, Г.