Učitelj
160
а иоле анти ви таииии пе ивици интимни заведени танина
Сем тога жели ова организација да припомогне и томе, да филозофија опет заузме своје припадајуће место поред осталих духовних и историјских сила. Она хоће дакле да изврши једну културну мисију. Тако је она себи поставила поред своје научне и једну опште културну и моралну задаћу.
По опште израженом захтеву од стране филозофа из свију континената све-
6) Страна
ТУРСКА
Забрана женидбе за аналфабете. Турска влада предложила је парламенту пројекат закона према коме могу да се жене само они Турци који знају читати и писати. Зато се већ сада отварају многи вечерњи аналфабетски течајеви а организоване су и нарочите школе за женидбене кандидате.
(Прим. референта: Свакако прилично |
законска мера и питање је хоће ли је парламенат усвојити. Али ма како било она показује да управљачи модерне Турске не презају ни од најоштријих мера, само да што пре искорене код своје куће аналфабетизам).
МАЂАРСКА
Из мађарског школства. Буџет министарства просвете износи 88,572.000 пенга. Издаци за централну административу су смањени, а повећани су издаци за телесно васпитање, инвестиције итд. Због финансијских тешкоћа споро напредује пре неколико година усвојена измена шесторазредних основних школа у осморазредне. У 192728 школ. год. било је у новим У! и УШ разредима 837 ђака, а у 193435 школ. год. порастао је тај број на 5913. '
ФРАНЦУСКА
Школски излети и француске железнице. Друштво севернофранцуских жељезница предузело је да реши питање
„Учитељ“ излази у месечним свескама од 5—6 табака. Годишња му је цена за чланове Југ. учит. удружења 50 дин; за нечланове и школе 80 дин. за ђаке учитељ. школа 45 дин. Претплата се полаже унапред најмање за пола. године на Југосл. учит. удружење, Београд, чек. рач. бр. 53081.
Власник и одговорни уредник ИВАН ДИМНИК
претседник Југословенског учитељског удружења Београд
Краља Милутина
Штампарија „Привредник“ Жив. Д. Благојевића,
та, налази се вођство у рукама професора г. Др. Артура Либерша, који сада дејствује на Универзигету у Београду, у својству професора филозофије и педагогике. Сва иницијатива, пре свега, и своди се на њега у оснивању новог друштва и часописа. Од њега треба тражити све ближе информације и упутства бесплатно. Његова је адреса: Београд, Досишијева ул. 43.
како би се брзо и јевтино могли организовати ђачки излети у већим групама на даљини 50—100 км. од Париза. Друштво је увело сваког четвртка нарочите школске излетне возове за 500—700ђака. Ови возови састављени су од пространих металних вагона који су међусобно спојени тако да се без опасности може пролазити читавим возом. На крају воза је засебно купе одакле говори вођа екскурзије а нарочити звучници смештени одмах поред осветлења преносе његове речи у сва оделења у возу. Вођа даје свим учесницима пута објашњења и упозорења о пределима, варошима, рекама итд. поред којих воз јури, даље сва потребна упутства и наређења уколико се тиче организације самог излета итд, Попуст износи 45—60%. Чиновници друштва покупе дан-два пре излета новац за возне карте у дотичној школи, а на дан излета доведу учитељи децу на Северну станицу, где их и намештеници друштва расподеле по возу. Излет води. нарочити чиновник Друштва који је простудирао пут. Такав воз употребљечз је био први пут 16 маја 1935 год. за излет у Шантили и организација се показала одличном и практичном. Од тог времена постао је школски излетнички воз врло популаран и париске се школе
њим обилатно служе. Уз исти попуст Друштво издаје и своје аутобусе (М!сћећпез) са 80—150 места. По часопису „Уезтк редарсогтску“ 1936 Ф. М. а
Телефон 22-585
Београд Кн. Михаилова 3. Тел. 21-450