Učitelj

44

вина

су примљене са бурним овацијама, а музика је интонирала химне: југословенску, пољску, бугарску и чехословачку.

Конгрес су поздравили говором: д-р Самец, унив. проф. у име највишег научног словеначког завода, затим бан д-р Натлачен и начелник града Љубљане д-р Равнихар.

Одушевљеним одобравањем поздрављен је говор проф. Јераса, који говори у име Југослов. Сокола.

После претсед. Југ.-чехослов. лиге д-р Старета, одржао је претседник Ј. у. у. Иван Димник следећи говор: Господине изасланиче Њег. Велич. Краља господине претседниче поштована господо! „Као претседнику Ј. у. у. част ми је и пријатна дужност, да у име Југословенског учитељства у Краљевини Југославији поздравим денашњи конгрес.

Широм наше државе учитељство Југославије преко радија присуствује овог момента отварању П свесловенског педолошког конгреса и великим интересом очекује резултате његове.

Мој поздрав не иде само угледним заступницима и стручњацима на педолошком пољу, него је нарочити израз унутарњег задовољства ради саме приредбе конгреса, који све учитељство топло поздравља.

Циљ конгреса и рад учитељства тесно су везани. Учитељство само поново је подвукло потребу да се посвећује већа пажња омладини, која је будућност сваког народа и државе.

На конгресима Ј. у. у. нарочито у 1935 и 1936 год. подвукло је и јавности скренуло пажњу, да у већој мери посвети бригу проблемима који се односе на нашу омладину. И на овогодишњој, управо тек завршној скупштини Ј.у.у. у Скопљу расправљали смо о нашој омладини и донели закључке у њену корист. Захтеви учитељства, који се односе на васпитање и наставу пре свега су следећи:

Слобода детета у школи, да би се развиле све способности и снаге које су у њему.

Учитељство сматра, да су за то потребни следећи предуслови:

Настава на матерњем језику;

Снижење броја деце у оделењу;

(Оснивање школа за дефектну децу;

Обавезно осмогодишње школовање без олакшица;

Да се опште и стручно образовање изводи по савременим педагошким начелима;

Спречавање да се деца искоришћавају за физичке радове;