Učitelj

А ЕВЕ а АЕ АН ЛЕЛЕ ПБ ПА ДЕА АНЕ НИ ера ВИА 308.

изврше припреме припремне претходне радње како треба. Прелаз преко прве десетице је једна предрадња, која, ако се плански заради, онда је основ за систематско зарађивање свих прелаза код свих десетица до 100. И за то му се мора посветити одговарајућа пажња.

И овде мора претходити бројење. Бројимо до 20 напред и натраг оп један, па онда по 2. По 2 се броји најпре у парним бројевима. На то се надовезује „2Х% 2" и ,,2:2". Затим се то исто ради и са обојеним кружићима тако, да се слика броја двадесет наизменично прикаже плавим и црвеним кружићима, увек по 2. Све напред поменуте радње изводе се и са 4. Разуме се увек на парним бројевима. Најпре у низу 4-—-4, а после и 2--4, затим 20—-4, а онда 18 — 4. После 4 долази на ред 5 са својим низом: 5 -- 5, 20 — 5, 1 Х 5, 5:5. То исто и са 6, а осим тога и низ 2 + 6, 4 -- 6. Напослеку долази на ред 3. Код свих ових радњи није било ни говора о прелазима, али је сада дошао час да се деци учини свесним рачунање свођењем на десетицу. Почећемо најпре код два. Али сада на непарним бројевима. Пример: 9 + 2. Код израђивања овога задатка установи се да од ове двојке прва јединица припада првој десетици, а друга јединица другој десетици. То деци постаје још очигледније ако се стави писаљка између десетице и јединице. На реду је 4. Потребно ће бити да се број 4, а исто тако и број 10, пре него се приступи сабирању и одузимању свођењем на десетицу, растављају на начин како је рађено раније и онда се почиње низом: 1-–4=5,5 +=4—9,9 --4..... Код овога последњег задатка мора се установити да једна јединица од 4 припада првој десетици а три другој десетици. Исто тако и код одузимања 13 — 4 ваља установити да се најпре од 13 одузима 3, а затим један, Очигледност овога примера појачаће се стављањем писаљке између десетице и јединица.

Пошто су овако изведене радње са 2 и 4 продужава се рад са цифрама 3, 5, 6, 7, 8, 9. Код свих тих радњи мора се увек водити рачуна, да се претходно растављају и допуњавају бројеви до 10. То знатно олакшава рад, пошто сабирање и одузимање са прелазима и почива на растављању и допуњавању бројева до 10.

Из свега изложеног материјала очито је да нова школа, школа рада настоји да ученика помоћу саморадње води до знања, водећи увек строго о томе рачуна да захтеви, које ставља на децу, буду одмерени према развитку дечије снаге.

Завршићу са речима Шамисоа: „Господине, молим, да задатак увек одмерите према мојој снази!"

Милета Ружић

Учитељ 23