Učitelj

А. И. Свирски (1865) је изабрао нарочити свет, децу улице, претходнике беспризорних, овога бича Совј. Русије. Он одлично познаје живот својих јунака, говори о најмрачнијим странама живота, показује прстом на најнегативније појаве и узима за теме, изгледало би, оне теме које су деци неприступачне, али он их све обрађује са тактом правога уметника. Боље су му ствари „Деца улице“, „Црни људи“ (из живота рудника каменога угља) и др.

Ал. Алтајев (1872) је псеудоним Маргарите Владимировне Јамшчикове и она не уступа по плодности Немировичу-Данченку. Идеологија овога писца не уздиже се над висином обичне проповеди о темама социјалне неправичности; писца узбуђује свако угњетавање личности од стране: породице, друштва, државе. Упоредо са живим и истинитим страницама налазе се и неистините и извештачене; психолошка анализа је површна и готово увек мало убедљива; приметна. је код писца и сладуњавост у тону. Најбољи су производи приче „Пахуљице“; прича „Асан-Хиз“ је пуна трагизма и животне истине о татарском детету. Од многих историских прича понајбоља је „У ропству инквизиције“.

Радовима набројаних писаца и створио се уметничко-реалистички правац. Његова је најглавнија заслуга у томе, што су они практично решили питање о границама реализма у литератури за „мали народ“, што су с великим тактом и умењем увели свога читаоца у саму честу живота и што су умели да прожму своје производе друштвеним духом и да без икакве агитационе ларме створе у своме читаоцу јасну претставу о свима особинама социјалнога строја у коме он живи. Ово је био јак правац, који је владао литературом за децу. Њему су дали део својих сила корифеји руске опште литературе и сви писци, који су оставили неки траг у литератури последњих дана империје. То су били: А. И. Куприн, А. П. Чехов, И. А. Буњик Е. Н. Чириков, Гарин, И. Потатенко, А. И. Серафимович, В. Г. Корољенко, В. М. Гаршин, В. И. Дмитријева, С. И. Елпаћевски, Н. А. Рубакин.

А. И. Куприн (1870—1938) није написао много ствари за децу, али су све оне праве уметничке ствари: „Бела пудлица“ (историја једнога путујућега акробате и његовога пса), „У недрима Земље“ (тужна прича о маломе Васки, који је био приморан да иде на тежак рад у рудник), „Слон (забавна историја једнога слона, који својим доласком у стан исцељује болесну девојчицу). Све његове прича су написане дивним језиком, који је деци потпуно разумљив.

А. П. Чехов (1860—1904) написао је специјално за децу само „Каштанку“, једну од талентовано написаних прича у руској литератури за децу. Оригинално и лепо разрађено сиже; дивно нацртане забавне и тужне сцене из света циркусних четвороножних артиста; дубоко схваћена дечја душа. Најпопуларнија му је ствар „Вањка : ту је у комичним тоновима дата у стварности историја живота једнога сељачета, које је допало у ропство грубоме занатлији. Из живота животиња су приче „Бела њушка“ и „Догађај“. Велику популарност уживају приче; „Бегунац“, „Куварица се удаје“, „Деца ; последња је написана са великим познавањем дечје психологије. За старију децу су занимљиве и разумљиве: „Време је спавању , „На суду“, „Зломишљеник“.