Ustav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca : obnarodovan u br. 142a „Službenih novina“ na Vidov-dan 28. juna 1921. god. u Beogradu

22

Члан 71.

Привремено губе бирачко право: 1) који су осуђени на робију (тамницу), док се не поврате у права; 2) који су осуђени на губитак грађанске части, за време док траје та казна; 3) који су под стециштем; п 4) који су под старатељством.

Члан 72.

За посланика у Народној Скупштини може бити изабран само онај, који има бирачко право, без обзира је ли уведен у бирачки списак. Од сваког се посланика траже ови услови: 1) да је држављанин по рођењу или прирођењу Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Прирођени држављанин, ако није народности српско-хрватско-словеначке, мора бити настањен најмање десет година, рачунајући од дана прирођења; 2) да је навршио 30 година; и 3) да говори и пише народним језиком.

_ Народни посланици не могу бити у исто време државни лиферанти или државни предузимачи.

Члан 78.

Полициски, финансиски и шумарски чиновници као и чиновници Аграрне Реформе, не могу се кандидовати, осим ако су то престали бити годину дана пре расписа избора.

Остали чиновници, који врше јавну власт, не могу се кандидовати у изборном округу своје територијалне надлежности. у

Чиновници који буду изабрани за народне посланике, стављају се на расположење за време трајања мандата.

Министри, активни и на расположењу, и професори Универзитета, могу се кандидовати, и ако буду изабрани, задржавају свој положај.

Члан 74.

Сваки народни посланик представља цео народ а не само оне, који су га изабрали.