Ustav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca : obnarodovan u br. 142a „Službenih novina“ na Vidov-dan 28. juna 1921. god. u Beogradu
25
Члан 885.
Народна Скупштина може пуноважно решавати, ако је на седници присутна једна трећина свих посланика.
За пуноважно решење потребна је већина гласова присутних посланика. У случају равне поделе гласова, предлог о коме је гласано, сматра се да је одбачен.
Члан 86.
Ниједан законски предлог не може се претресати у Народној Скупштини докле претходно не прође кроз надлежни одбор.
Гласање у Народној Скупштини бива јавно; само се избори врше тајним гласањем. Глас се може дати само лично.
О сваком законском предлогу мора се гласати два пута у истом сазиву Народне Скупштине, пре. него што се он коначно усвоји.
Чл. 87. |
Нико и никад не може узети посланика на одговор за глас који је дао као члан Народне Скупштине.
За све изјаве и поступке при вршењу мандата било у седницама Народне Скупштине или у одборима, или у особитом изасланству или у особитој дужности по одредби Скупштине, посланици одговарају само Народној Скупштини, по одредбама пословника. Члан 88.
Без овлашћења Народне Скупштине њезини. чланови не могу се за кривице било какве врсте узимати на одговор, нити у ма којем случају и од ма које власти лишити слободе док траје њихов мандат, осим кад се затеку на самом делу злочина или преступа. Али се и у томе последњем случају Народна Скупштина, ако је на окупу, одмах извештава, и она даје или одриче овлашћење да се надлежни поступак продужи за време сазива.