Ustav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca : obnarodovan u br. 142a „Službenih novina“ na Vidov-dan 28. juna 1921. god. u Beogradu

42

крајински намесник врши покрајинску управу преко. шефова оделења под непосредним надзором Министра Унутрашњих Дела, а као орган надлежних министара, на основу досадањих закона и уредаба (наредаба).

Закони донесени после ступања на снагу овога Устава не могу доделити покрајинским управама нове дужности.

О поступном преношењу послова покрајинских управа на поједина министарства и поједине области по одредбама донесеним на начин предвиђен у чл. 135. одлучиваће Министарски Савет по саслушању дотичног покрајинског намесника.

Док буду трајале покрајинске управе, оделења појединих министарстава у покрајинама дужна су да за своје предлоге општег карактера или који се односе на службено особље, затраже мишљење покрајинског намесника пре министарског решења.

Странке имају право жалбе Државном Савету о административним споровима, у којима одлучује привремена покрајинска управа као прва и последња молба. Саобразно овој дужности спремиће се у Државном Савету шта је потребно. Административни је спор само између приватног или правног лица с једне и управне власти с друге стране; а постоји онде, где је наредбом или решењем управне власти право приватног или правног лица повређено противу законских наређења. По томе није спор онде, где је законом остављено привременој покрајинској управи или административној власти, како да поступи, оцени или реши ствар.

Члап 135.

Предлог закона о подели земље па области и у уређењу области (чл. 95. и 96.) као и о преносу досадање покрајинске надлежности на министарства и обласне управе (чл. 134.), влада је дужна у року од 4 месеца поднети Народној Скупштини на решење. Ако Народна Скупштина не би ове законе