Večernje novosti
Среда,
Бр. 14. 1* Новембра 1918. БЕОГРАД.
Излазе сваког дана у 7 сати изјутра. Цена 20 п. дин. илм 24 хелера. — - -—- - - - —
ГОДИНА XXI. Рукопиое и претплату трсба слати: Урелништву ВЕЧЕРЊИХ НОВОСТИ РЕОГРАД, Космајска ул. бр. 28.
Српск 1 гојска и Мађари. Понашрљо сртке војске је за дивљсље и за иохвалу. Није српска војска зато само хумана, јсто где да ослобођава своју браћу — а према своме друк шјо се не да ни замкслити — иећ Је таква и према своји.ч непријагељима. Ур. ђене особине срт ког сељака к војника су племените, он је у рагу и у борби јунак и лав, а према нопрнјагељу за врече борбе и погле б -рбе. племенит и каваљер Ову сведоџбу о српск! м војнидима и офиц-рима дају нам и сами нашч противници, Мађари. Нрема извештају тамишског жупаниј'ког секретвра српска је војска у прошли четвртик посела БузиЈаш Секретаристи че, да је српски ђенсралшгабни мајор, који комгндује српским трупама, п р авн џентлмен. Мађарски ниши чиновнвк у Белој Цркви каже, да се само наредбам. срлскога ма;ора има захваличи, што је у Вршцу и Белој Цркви успостављен мир и ред, јер су мађарски и шзапски војници, који су се вратили кућама, почели гљачкагп. Командант појс: е, коЈа је тдпла у Печуј, потпуковник Мплош Цзетић, изјавио је. да српска војска долази тамо о вг.шој заповести, и ца Србл братоки осећају према Мађарима. Мађарским офнцирима допустио је да носе оружје, а овн су прмредили вечеру у част срг.ских сфицира. Сутра дан је потпуковник Цветнћ са српским сфицирима учннио посегу владици католичком графу Зичију. Дописник једног мађарског листа разговарао је у Вршцу са командантом српске војске, која се креће за ТемишвЈр, и не коже да се довољно нахвали љубазности и каваљерства српсксга кгманд нта. Ми нећемо да правммд упоређења, али нач је као Србима мило, што се и н ши противницн диве српскам војнику и срп^ком офицгру, II што тпме признају, да јс сј>пски народ много културнији од народа, који су до ск >ра ссбе сматрали за „посг.оце културе" и тиме правдали сиоје продирање на Бзлкзн. Д-р Анте ТресиН-ПавичиН, Првак српског народа у Далмацији и доскорашњи народни посланик на ц февинском већу д-р Анте Тресић-Иавичић, допутовао је са Крфа у Београд. Пошто се бавио у Загребу, где је тамошњеч Већу поднео извештај о сгаљујугословенског питања, допутовао је у Београд, где је био примљен у аудијснцију од Њ. В. Престолонаслс дника Александра, и задржан на ручку.
Ратне и политичке вести. СОИДЈАЛПСТЕ У ХЕСЕНУ. У Хесенс <ој образовано је ново, соцњалистлчко мцнистарстео, председннк му је социјалдемократ У л р и х. ХИНДЕНВУРГ У КАСВЛУ. 1. Новембра стигао је фелдмаршал Хин енбург из главног стана у Касел и одсео у хотелу „Вилхелмсхее". НАДЗОР НА АУСГРИЈСКИМ Г1РУГАМА Из Ки;аса јављају 2. Н вембро: Све р&чкрснице железнич ких нруга у Аустрији, кс.је иду ка Немачкој, прешле су под надзор италијанских власти УГАРСКА И АУСТРИЈА. 3& мађар.ког посланика у Бечу наименован је досадањи подпре седник општине у Г1ешти X а р е р. У Аусрији енергично траже да жупаније западно од Дунава ирипадну Аустрији, де. ом због немачког становн: штва у тим пределима, делом због ликше исхране Беча. Те су жупаније поглавито: мјиг нска, шопр.-нска, Вас и делови пожунске. САКСОНСКА ВЛАДАРСКА ПОРОДИЦА. Саксонска народна влада .оиустила је члановима клаљев ске породицс да могу остати у земљи и живети у коме год желе месту, сачо под погодбом, да нншга не предузииају противу републике. ФРАНЦУСКЕ СОЦИЈАЛИСТЕ И РЕВОЛУЦИЈА У НЕМАЧКОЈ Француске социјалисте топло су поздразиле револуцију у Немачкој; Лонге каже, да Је велика идеја правде победила шовинизам. ПР('ТИВУ РЕВОЛУЦИЈЕ У УГАРСКОЈ Угарска влада прсдузела је мере противу р во;уционарннх тежњи. На очиго акција угарске нладе угјрављена противу г; афа Бертхолда и принца Лудвига Виндг шгрсца. Сви, ко и се ухвате у револуционарн м покј егу ( пНе најстрожије ка жњена, а имања им конфискованЈ. Сви Мађ'>ри, који се налазе у иностранству, позвати су, да се одмех враге у дом .Бину. ПРО» ЛАС ПРУСКЕ ВЛАДЕ Из Берлнна Јављају: ируска народна влада упутила је пруском народу проглас ».леЈеће садржине: Од многобројних задатака, који се имају извесгп, приступиће се одмах најглавнијим: оствариће се јединствена школа без црквенога туторства, одв 'јгње цркве од државе, реорганизација правосуђа и с}дског поступка у духу демскратије и социјализма, реформа целокупне порезе по начелимд нгсгрожнје соцпјалне правде.
БАДЕНСКП ВЕЈШКИ ХЕРЦОГ. Из Карлсруа јављају: Велики херцог упутио је државном министру Бодману писмо, у којем се одриче вршења владалачке власти до одлуке законодавне скупштине. Ако би се дотле грогласила република, моли, да се чиновништво задржи у служби. НОВА ВЛАДА И УКИДАЊЕ ТИТуЛ \ У ЧЕСКОЈ Чешки је Народни Савег (Вибс р) решио да се укилају племићскс и сзе осталетит,ле које н 1 пронзилазе из занимања, а так>>ђе и сви ордени Оснивају се петна?ст централних наллештава. Влада састављена оиако: председнгк Ка]'ел Крамарж, чл нови: Хрубан, Клоф .ч, Прашек, Рашин, Стањек, Соукуп, Стракски, Стгбрни, Шробар, Штефањик, Бела, Винтер, Врбенски и Захрадњик. ГЕНЕРАЛ ШлРКОТИЋ Бивши гувернор Босне генерал Шаркотић налази се спда у Загребу. Оч је прво одсео 3 хотелу „Полас“, где је био у соби са официрсм, који га је пратио. Неколико пута покушао је Шаркотић да изврши само\биство; два пут је покушао да се убије револвером, јсдап ::ут да се отрује, али су му сви покушаји осујећени. Сада се Шаркотић налази у гарнизоном затвору у Загребу. МАЂАРП И РУМУНИ. Мађорски миннстар за питање народности Оскар Јаси преговарао Је у Араду са Румунима. Он им је чииио велике уступке у питању народности, али јс захтевао, да пр 1 знају интегритет Угарске. Румуни нису на овпј компромис пристали, гећ траже да буду суверени, и да олмах узму извршну власт у своје руке. После такве пзјаве Јеси је, уморзн и уз;>ујан, само овој.ико ргкао: „Горак хлеб, тужан занат!“ РЕПУБЛИКА У АУСТРИЈИ. Аустрпјск I републ! кл је прокла\’.( ванн 30. Новсм ро у 4 сата по подне у дворани бечкоћ Иарламента. Председник парламента д р Дингхофер изјавио је, да Је цлр праоилно ехватио дух времена и абдицирао на прссто. Против њега немају ништа и слободно му је к о гр. ђанину живети у земљи. Државни је канцелвр вођа социјалистпчки док.ор Ренер. Реаублика је прокламовала, поред очувања потпуне самосталности, наслон на Немачку републику.
Наши Буње ци. Буњевци су Србн досељенч у Бачку, али делом због свог западног наречја — икавштине — делом због католичке нере однајали су се од осталих Срба у Суботпцд и око-
лини О њима је лепу и опширну расправу написао г. Ивап Ивачић. Немајући, из поменутих разлога, теснс везе са политичким и културним радом осгалих тамошњих Срба, Буљевцн су сматрани као нека оаза и увек су били у позадини. Сацањи велики догађаји, који су из основа продрмали српски народ, ма у коме крају Српства живео, протресли су су и наше Буњевце. Суботички свештеник Блашко Рајић оавио с е на чело народног покрета Срба Буњекаца. У претпрошлу недељуодржалису Буњевци у Суботици са осталим Србима јаван вбор, ради обрдзовања народног одбора. На овај збор слегло се било нл три хиљаде Буњеваца и пра ославних Срба. За председника збора био је изабрат г. Шиме Милодановић, пуковник у пензији, а за секретаре Јоса Прћић и д-р Јован Петровић. После говора председниковог, коме јв збор учинио вслике ок»ције, говорио је омиљени свештеник Блашко Рајић. Говорио је од срца срцу, као прави син свога народа, да је многима сузе натерао на очи. Пссле је узео рсч д-р Владислав Манојловић, испоручивши поздрав сомборских Б; њеваца и православних Срба, соколећи браћу на истрајност у започетоме раду. Збор је једногласно усвојио одлуку, по којој се у Суботици оснива шири народнч одбор, који ће у име народно управљати по упутству Средшпњег Народног Одбора у Новоме Саду. У тај одбор изабрано је 40 Буњеваца и 20 православних Срба. Овај шири одбор пзабрао је из своје средине }жи одбор, у који је ушло 13 Буњеваца и 8 православиих. У извршном су одбору: Шимун Милодановић, псп Блашко Рајић, д-р Јован Монојлсвчћ, Јосо Прћић, д-р Јовон Пгтровпћ, Богдан Димнтријевић, др Јосип М. Војнић, д-р Стипан Матијевић, Иван Ивсндекић, д-р Стипан Војнић, д-р М рко Ивковић, Лазар Арчић, Перо Генце, Андрија Мазић, д-р Б»биЈан Малагурскн, Шандор Рајчић, д-р Вл. М>.но|ловић, Душан МанојловиН, Сге 10 Иродановић, Богдан Свирчевић и д-р Светозар Огњамов. ОваЈ је одбор решио, да се одмах образује посебна буњевачко-српска стража од 400 пешака и 100 к >њаника.
Словачки Народни Збор У НОВОМ САДУ. У јлжноЈ Уг*рској ж^ви велики б? 0 ' Сл >в*ка, «л -1 н* свуда компактно као у катат.кич пеед*лима Угаргк: Њих имл у Алфоду (Маџарско нији и) на 250.000, а с м тога у Б чкој, у Банату п у Срему.
1#г- „ИЛОШИ-ДШС 0ДЛИ1Д1 6Р0ГРШ ~т