Velika Srbija
БРОЈ 123.
СТРАНА »:
ВЕЛИКА СРБИЈА
Прекикуте везе. Због рђавог времена јуче су биле прекинуте све телеграфске линије, као и кабл изиеђу Солуна и Атине. Нов бугарски блеФ. Бугарски лнстови, који, у оскудици хартије, једва успевају да излазе на пола табака, доносе, да би обманули свет, како је мин. Пешев послао вели ки број књига за читаонице у поробљеној Србији. Књиге су, кажу, послате у ова места: Бптољ, Врање, Пирот, Зајечар, Куманово, Ћуприја, Нпш, Неготип, Охрид, Приштина, Тетово, Кавадарце, Штпп, Кичево, Власотинпе, Сурдудипа, Бабушница, Б. Паланка, Књажевап, Кратово, Краљево, Крива Паланпа, Прешево, Свидајнац, Деспотовац, Прокупље, Адекснвац, Кладовс, Брва Паданка, Салаш, Дебар, Петров&Ц, Ораховап, Призрен, Феризовић, Ги данв, Неготин, Ђевђелија, Гостишгр, Радовиште, Берово, Царево Село и Свети Никола. Осим тога минастар. је веле, решило да пошаље велики број књвга и за 37 сеоеких чатаоница (?) као и у еза остала места новвх крајева где Ге се отгориги нове читаонице. Мсђутим, поробљени народ, гладан н изнемогао, преклиње: »Хлеба, хлеба, мучитељу!“ Беда срлских ззробљеника. »Боснише Пост* доноси, да се у Добоју и Дервзнти налазе велики логори српских и црногорских заробљеника. Тамо су, вели, и многи интернирани ‘заведвни припадниди Босне и Херцеговине.> Стање је, вели даље, тих бедника, међу којима су хиљаде људи, жена и деце, тако страшно, да се јавним огласима мора за њих скупљати стлро одело и рубље. Како се пз овога види, чак и стара крезуба »Боснише Пост< нашла је у једном крају свог поквареног срца неколико осећаја према мученицима српским, чија је страховита беда достнгла врхунац патњи и страдања, само код аустријских џелата нема тих осећаја ни у толикој мери у коликој их има и код највећих покварењака. Али ће дати Бог, па ће они ускоро бити иозвани на одговорност за сва злочинства почињвна над напаћеним српским народом. Нишно свештенство. Бугарски лист *Јутро» доносиу своме броју од првог јуна весг да је у Ниш дошло из старе Бугарске 7 свештеника, који су међу собом поделиди саа села и да ови са пуковским свештеницима врше богослужеље како у Нвшу тако и његовом срезу. Овако је учињено, каже зато, што су сви српски свештеници интернирани у Софију, Пловдив и Рински манастпр, пошто вису хтвли признати бугарску егзар*ију. НаЈјен ОФицирски дењак. Неко од офипира који су последњом хађом дошли са Крфа, изгубио је дењак са стварима. Ствари су у Владином Комесаријату, где их сопсхвени с може добити. Злоулотребв у Ма^арској. У Нађтардау, у Мађарској поведе-
на је истрага против 24 чиновника оптужена за злупотребе у државним ‘ ли ферацијама. Злато за пасошз. Аустријске власти у окупираној ПољскојЈувеле су нову праксу прикупљање злата. Ко год жели да добије пасош мора таксе и оотало платити у злату. Иначе је принуђен, да месецима чека на пасош.
РДЗНЕ ВЕСТ^ — Споиеник Батисте инаугурисан је у пнституту вароши Флоренцпје. Многи су говоргшци истакли херојску смрт посланика из Тријента. По нзласку са церемоније приређене су велике манифестације. Манифестанти су одлучио тражили да се Немачкој објави рат. — Бившн државни секретар марине фон Тирпиц послао је отворено писмо листу »Крајццајтунг« у коме уздиже важност сумаренског рата.
€а нашег Фронта Солун, 11. двгуста. — Српски званичан извештај 10. аегуста. Наше труае у Мег леку ародужују своје аостеаено нааредовање. Сви бугарски иокушаји аротивкааада снажно су одбијени. По искаау заробљеника Ву• гари су само у једном батаљоку имали 160 погинулих. У аро.вцу Лерина продужују се озбиљне борбе. Наше труае и даље држе своје аоложаје чврсто зааадно од Островског језера наносеКи Бугорима огромне губитке. Француски коминике. — У току 9. августа савезничке су труае утврдиле ново-заузете иоложаизмеђу /Цегленских аланина и | иланине Беласице. Срби су стално | наиредовали северно од села Стру; лина на шумовитим аадинама Лу- ' 1 куруза. Французи су одбили непријатељски нааад на село Налмис које су заузели. На деснвм крнлу код Струме и на левом код Острово кеаријатељска је офанзива заустављена. ј Један немачки аероизан уе о- ј борен код Дорјанског Језера. Балканека ситуација ј Париз, 11. августа. I Париски листови посвећују оп- ] ширне члакке догађајима на Балкану. > Журнал де Деба» примећује да је само сила залржавала Румунију да не саслуша вапијања 3 и по милиона Румуна, којиј стењу нод Аустрп-Угарском. Сад ј је јасно да ће она у одређеном; моменту повести рат за њихово ] ослобођење. Аустро-Мађари који ј гњаве под собом толике народе] и који су заражазали европску; полатику годинама сад су ту да пожању оно што су свирепо сејали у оумунску душу«. У » Ехо де Нари « шппе Ер-
бет: »Да ба окуражили Бугаре да се одупру Савезницима Немачка их плаћа на штету Грчке, која им уступа ист. Маћвдонију као што би им првдаза и Солун, кад би ови могли у њега ући. То је недостојно и то по гађа само грчку, бугарску и немачку владу. Док интереси Савезника нису у питању, њихових трупа не тичу се догађаји изван зоне операција, а њахова политика не брине св о ономб што се дешава између непријатеља и неутралних. Гарантија грчке неугралаости сасвим је илузорна првд бугарским амбицијама. То је Венизелос в?ћ понављао толико свој^м земљацима као и пријатвљи јелинизма. Ввнизелос није дошао на власт, катастрофа се одиграва, шта ми ту моасемо ?«
комада. Ближи услови о кауцији, муотрама, року трајања уговора и оотааом могу се добити у канцеларији Главног монополеког стоваришта у Солу ну сваког дана од 9—12 пре и од 4—6 часова по подне. МБр. 476, из Управе Државних Монопола Краљевине Србије, 27. јуна 1916. год. у Крфу.
Објава Упис учоника осиовне школе у Срп. Игбнглнчкок Логору почеће 1б. авгу ста тек. год., а предавања у истој школи почеће 1. септембра тек. год. Ово се јавља заинтереоованим радч знања и управљања. П* ванцеларије Влацицих Ко м есара 10. авгуота 1916. Вр. 1080, Солун.
Француска солидарност Парвз, 11. августа. На конгресу одбора департма на, предсвднкци ових одали су најпре захвалност војсца и шефовима на храбром вођењу рата. |3а тим је говорено протиз сва'ког мира, који не би донво као јрезултат пошуни слом Немачке. јНајзад је истакнута одлична са'гласност и јединство акције и |аолитике Савевника.
Лицитација за набавку дуванСКих прерађввина за Срп. Држ. Мокопод. Управа Држ. Монопола Краљевине Србије одржаће па дан 31. августа 1916. год. у Солуну оферталну дицитадију за набавку ових колвчина и врста дуванских прерађевина: 50.000 кграма Ерижаног дувана »Друга вроха српеки<; 30000 кграма крижаног дувапа »Трећа врста српски«; 30 000 кграма крзжаног дувана »Српоки специјалитет«; 20.000 кграма дувана „Друга врста срнскп* у цигаретама од по 1 грам; 30.000 кграма дувана >Српски спецвјалитет« у цнгаретама од по 1 грамз; и 2000 кграиа дувана »Македонски епецкјалптет« у цигаретзма од по 1 грг.ма. Овв количипе врста дувана н ццга рета предвиђене су за месечну потрошњу, али их Управа може да увећа клп смањуја према потрошњи истих. Сваки лицвтапт вма да понуди и цену по којој ба израђввао пигарете назначеннх врста од управиног ду вана. Дене трвба да буду од 1()00
Продаја дуванскнх прерађевина Унрава Држ. Монопола Краљевине Србије отворила је данас у Содуну СЕоје стовариште дуванских прбрађввина чвја нродаја почиње од данас Стовариште св налаги у улици Фрашг Пасаж ЈГомбардо бр. 6. спроћу Отоианскб Банке и отворено је сва ког дана од 8 — 12 пре а од 2—6 чаоова по подне, Из овог стоваришта прОдаваће се за сада: а) Дуван крижан друге врсте српска; б) Цигарете српски специјалитет; в) Цвгарете друга врста македонски а г) Цигар-папир прве и друге врсте. Како пакдице Тако и путије, као в цигар-папир носв иокључиво обележје Самосталне Моаополске Унраве са назначеном девом на сваком завоју. Све дуванске прерађевине као и цнгар-папир продаваће се искључиво и само Српској Војсци. Свако цивилно лице, код кога би се нашла ова роба, сем одузимања исте, биће кажњено по законима Краљевине Грчке. М.Б. 215, и* канцеларије заступвика Уцраве Држ. Монопола, 11. августа 1916. год. у Солуну.
ПОШТА
Саопштења Милојко Деспотовцћ штамп. пошта бр. 80. нека јави своју тачну адресу Свет. Мклошевићу. Тражи се учитељица за српскн јеЗик. Обратита се лично уредништву <Опиниона». За Србију — Милан Вељановић порезник нз Свилајнца моли се да се јави брату Михи на број ноште 111.
Зорка а Милорад Томпћ, ср. нач. у пензији са породицом извештава сзоје сродеике, пријатеље и познаппке, да ће овојој драгој кћери и сестри &лици-Кици Томићевој сврш. ученици Трг. Школе давати дво-годешњи помен у оуботу 13. ов. мес. у 10 часова пре подне у цркви св, Саве. Солун, августа 1916. г.