Velika Srbija

БРОЈ 270.

ВЕЛИКА СРБИЈА

СТРАНА 3.

егк

»ојкотунивврзитата у Гану „Журнад до Женев“ пише: I поред нечЈвеве пропшанде г »аробљеничком логору, бедгиј 1 ки етудеаги у Немачвој, који 1 а је обећано д« ће се нуотатж у слобову ако иссећују предавања на Уавверчатету у Гану, ш поред уверавања чињеаа бед гијским мдадићама дорасдгм га војну обавезу, да их неке одзодетн, ако се уцишу ва Уии вер*итету у Гапу, до еада овега иосекују иредазања 80 сту девата. војка гл^смја у Атини. Из Атвне јављају да је енгле;ка мисвја састављепа од генерала ‘Гилипеа а капетана Говена, <онфела и Стог.лан*а, која ће фшити војну контролу у ГрЧКОЈ’, 1рисаела прекЈ'уче. Она је посеталз г. Ламброса и енерала Хгцопулоса, министра 1 о;ног. Очекује се француска н руска шснја. 'Немачки авроплаи у Лариси. «Фос* јавља да се је оре неколико дапа један немачки ае роплан, који је преносио трн не мачка офипвра, снустио код Ла рисе Ројалпстнчке су власта врло лепо примиле офицаре. Ре зервистп су им ориредвли закуске, на којима ј> било доста зиравица н говора у част Нема ца, а прогив Савезнака. Луштањв Венизолиста. Јављају у Атану да су у Волосу е Лараов пуштвнв у одо боду свд венваегиоти који оу бвли позатварана у там ме ст*ма. Нестали стра^ци. Из Агвне јављају, да је Свр Елаот предао грчкој внади нарочату ноту, у којој тражи пззештај о једаом Енглезу и о двама Французима, за које се не зна јошодвремена децембарсквх дсгађаја. Нонцертно вечв. Супрузи Станисављепвћ нзв рећују данао, 7. и сутра, у недед>у, 8 јанунра, у кнфана И Авероф«, аепоД појне поште, кон пертас вече. Да се јавз. г. г. Мддисав П Блажевић, учатељ а Љ>бомар Аккаов ћ да се јаве Влддвнсм КомосарВма по својаи кодбама бр. 2679 и бр, 45.

Благодарност. Рањени и боаеони српски војпипи, који су на лочоњу у УПТ. ре*. франп. бсднвап, сааа бр. 18, изјављују и овим нутем своју најтоплвју бдагодарност спаме лекару — норучвику г. Уег вТгаеге, н сеотрн гци Неезе, н» њв-довој пажњв ксју па сваком кораку указују својаи савезаи цимк — Србима, старајућ* се пијревиоониЈ'е да болеот што оаед*јалаије, потпуво искорен?. Далеко од својих иилах в драгвх, далево од вежне матервиске неге, она су у г-ну док тору УегнГгаеће у а сестри г цз Нен>е и, иш»в добади нежие, ио крене прнјзтеље, која оеиајревносаије отврају 9ањвхово здрав« ље. Х^ала вм!

СПОРАЗУМ И ГРЧКА Оправданост једне политике

»Матен« бележв резултате полвтике Споразума према Грчкој, честита .му што је он могао задобити битна задовољења у своју корист к за своју безбедност, не прибегавши бруталноЈ' сили. Грч ка је ставила на страховцто искушеае аихово стрпљеае и добру вољу. Али су Савезници имали право да учине све да би из бегла употребу силе која се противи аиховом идеалу п традицијама. »Нашим с т рпљеаем и нашом хладиокрвношћу, ми смо јасно поквзали да ми нећемо да изазовело непријатељство протаву јед не авле неутралие земље све док »мп дРуга могућан метод. Плодова овакве полгтике ускоро ће се манифестовати. Грчки ће народ разумети да је наш је двни цвљ био да заштатимо с*о I . јс трупе, а никако, као што се тврдвло, да Ј'е праморамо да иза ђе из неутралности.«

наца што су покушали да пређу преко границе. Алв је влада забранила егзекуцију захтевајући да се осуде на вечвту робију објавивта да је то последњи пут што даЈ'е милостЊу-Јорк- — Лађа «Самланд“ са америчком заставом заустављена Ј'е на 85() маља од Ландсени од Ј‘едае немачке лађе преображене у трговачку америчку лвђу Мисли се да је то нова немачка лађа која је потоавла многе лађе у Атланском океану.

ЕАЖНЕ ВЕСТИ Берн. — Немачки канцелар Бетмаи Холвег конферисао је јуче са шефчввма партвја у Рајхстагу. Никаква одлукп није донешева, Женева. — Један телегрзм из Франкфуртв. јлзља дајјће кајзер, приликом своје годишњпце, примвти у глгван штаб све влздаоце савезнички.ч земаља. Том ће се првлаком држати велики ратни савет, Ротердам. — Немачке су влас:а осудзле на смрт 30 БелгиЈ'а-

ПОСЛЕДЊЕ ВЕСТИ Са нашег фронта — Српск* «вкпичав мвештај Солун, 7. јануара 6. јануара без промене. Мобилизација у Швајцарској Берн, 7. јгнуара Генбралвсвмус швајцарске вој'ске захтевао Ј'е од федералног сааега мобилизацају целокупне »ојске. После подуже даскусије федерални Ј'е савет донео одлуку да се моментално мобелишу сгмо две дввизије. Изгледа са свпм могућно да ће ускоро почети мобилизација другцх једвнвца. Ова је мера произвела велвку импресију у Нсмзчкој'. Свв је лвстови објављују са великим словима. »Женевоа« пише: Швајцарци знају да не треба *а се боје од Француза. Оад аиају да кемачка уверавања и обећања не вреде нвшта. Осећаше узнемирености постој'«, али ма шта да се деси, она који насрћу наићв ће на јак отпор». Атина, 7. јан. »Ексиерини« јаоља да је швајцарски посланик у Атини позвао свс швајцарске поданике који стаН УЈУ У Грчкој да оду у своје јединице, пошто је општа мобилизација об јављена у Швајцарској. Сумарвнски рат Жеаеза. 7 јлнК Бердана јављају Да је фе деразни коматет за спољне по слово држао п*ввнр»'дну седпапу на којој ј’е саолушао кантеаара н мкнастра спољнвх посдова. 11а тој ое јв свднаои дПзкутовало о предузимању сумарен* јског рата н о пмљевема рг.та папгермкнкота.

Жеаева, 7. јдн. Управа немачке соцајадистичкб сграпке па седнаца у Берлину одаучила јв да помогне вла*уу вођењу рата до крајње победе. Диплзматскб посетв Женева, 7. јануарз. Клам Мартинец и гр®ф Тиса приспели су у Берлвн и имала дуг разговор са Бетманом Холвегом Цимерман, државнн секретар у мнн. спољних послова, цриспео је у Беч да посети цара Карла. Немачки напори Париз, 7. јан, »Пти Паризијен« сазнаје из Вашин1'ТОна; Немачка дипломација овде употребила јс све напоре да председник Вилсон не прекине са корацима у корист мира. Владајући кругови сматрају да ће председник понова предузети кораке код немачке владе од које ће тражити да формулише дефинитивно своје услове о миру. Транспорт трупа Атина, 7. јапуара. Сазнаје се да ће од данас отпочетн транспорт грчках трупа саобразно клаузулама последњег савезничког ултиматума. Први артиљервска пук вз Атине полази сутри за Патрас.

Из Обавештајног Вирв-а СрпЈког Црвеног Крста

ђевић, Спасоје Ћурчић, Андреја А. Милегвћ, Раденко Јеремип, Милорад Илвћ, Светвсла* Матрчћ, Васвлије Д. Минић, Велиша Поповић, Велисав Вилотијевић, Василије Ведаковић, Богдац Ботс*ић, Матвја Милутиновић, МнЈ'аило Николић, БорђеГолубовић, Ратко Пауновић, Јако* Николвћ, Веламир Којовић, Риста Маној» ловић, Лазар Лујић (2), Владимир Кутлашпћ, Михаило Радојковић, Панта Игњзтомћ, Вељко Радсвановаћ, Милан Мвлетић, Рајко Пет^овић, Милентије Ја ковљеваћ, Милисав Томић, Јован Милошгвић — Ненадаћ, Михаило Радојковић, Вукота ‘Гвозденовић (2) Милорад Тадић, Марјан Мвлаковић, Милан Аничић, Андра Малошевић, Св-втоаар Вуловаћ, Владислав ^Менурвћ, Јован Илић, Миленко Мвлошевић п Бот Мојсвћ. »ешааоммата ч г имм ггот шпшмпнкп САОПШТЕЊА — Сганојв Вуличевић вафе џвја, лоЈава се да диђе у дан целарвју Вдзд. Комесара бр. 40. — Браико Винтеровић нека јава своју адресу Радиши В. Ни колићу инжењеру железнвчке ■ Дирекције пошга бр. 999 како ^би му мо 1 ао саопштити вести од његозе жене Зоре нз Ваљева. — Д-р Ардри Гвозд. Ж*вковаћу адвовату. Докторв, нмаш варту в* СрОвје. Јава се Оба вештаја^м баро-у Цов. Крста, вако би тв всту послао. По*дравља те мпого Светв.

Ниже именована лица имају карте из Србије у овом бвроу и пОзввају се да пошљу своЈ’е тачне адресе да би им се достгвиле и то: Миленко Марковић, кмет прав ник, Војислав, Сава и Божидар браћа Обрадоваћи, Бранвслав Жизковић полиц. писар, Божидар Иедељксваћ, Рлдојица Тана сијеввћ Милош Голубоввћ сликар, Милорвд Јовановић полиц. пасар, Светислав Попсввћ пуш гар, Милета Стојановић, Дими тркје Еојоввћ, Обреа Марковић, Леонтије Рупић трг., Стева Јовановзћ, Среген Дожудвћ проф. (2), Владимир Саввћ и.пуковник и Миливоје Јевтвћ жанд. ка петан. Жандармертска команда до ставила ј'е бироу карте за ниже именоване обвгзнике жандарме, који се позвзају да пошљу своје тачне адресе, како би тм се всте дОстааиле и то: Мратвнко Ђор-

— Обвеаник Александвр Менх аз Пзраћиаа да јави евоју тач ву адресу Живку А. Мзјатовв' ћу, дкрекгору фабрвке етакла у Параћвну, сбвехн. чгн. реда у штабу пошта 711. — Драгиша М. Панвћу адмии. чаа. иошта 603, да јаве Ваљевц* што з»ају о Владвмкр/ Мигошзвићу, бравару кг Ваљева. — Мвсдр. И 1 њатоввћу пен*. поште 111, да јави евоју тачну адресу рез. пеш. ииор. Мвдсрад М=р*нковнћ. — Рааенвку Маленку Божа нвћу 6. фравц. резер. болннца II, двв^з сала 9 да се јави рођак Бранко Божзнсвпћ, коњечки пог поручннк.

»

рееторвнн »БЕОГРАДА« могу се добвт* речницк српско француска в фрлвпуско српскв, џепнн кацендари, »Вн псмозу« од Иве Ћицика, *Са срнсксг фронга" , д Ђ Јахареввћа.

пошао, са таквом си вером исту и свршво положивши и живот свој за наше ивеале Борио ск се светло, јер си драговолно у њу своје најзеће благо уносио, остављајући за собом земаљску срећу и најмилије своје незбринуте. Тн си усек знао, ди Хрлстос неби био оно што је да свој живот нијв за дело положао; да хрвшћанство не б.и бито у свету оноликог салног утицаја — обртном тачком целокупне л,удске културе н ппви пзације - да нпје 1 , рвл.у Хргстовам и његовмх сл^дбеника запеч*ћено. Ти си знао, да Сраство не 6» м лло бити велико а сланно, да ниЈ'е крвљу најбољвх сгнсва своју исто рију пвсало а >а ниЈе за њ на жртзу срлцсто иајвеће благо аа Н8П М.е | 1 , !;*р*ц»ј*. т и Лазо. четврга

свештеначка жртва нашег краЈа која си ткхо и нечујно, бсе иа рзда и помпи, ирннета на олтар Срасгва и на понос Сраске Цр кве. Ј?ст — четврга жртва ван О.аџбине, а колпко их је још ктзнаних свештеника у прегаженој Отаџбина, где је свеипенвк највећв дсмон за неаријатЛнг, највећмз гоаен а злоставлан. Рспв, тзмо, Лазо. светлем светвм свештенпч-ж прегцћма, ва и данас прсд језуитазмом Аустрије и сгзархизмом Бугарс-е, прсд њиховим вешапама и камом — српски свештенвк држи саио сгалност иокве Кад бејасмо преко шра и на Крфу, кад ј'ензда иш' 1 езнула. кад 'бејасхо само сенкг од л.удп, кпда Пшм душу тиштаху најпеодређе| нијв болови, туга в Јздисаји ' иа овиору у својој служби в го

вору, храбрећл и чсличећи душу нашг.х мачаксалнх јунака, молећи. се за рајско насеље палвх за ј , СрасЈво и на пољу части — ти ^ беше, Лазо, те.шко сетан и деI примиран, — али, не малаксао г\

увек стушаоцвма товораше: .Та ко ј'*, јунацз морало бвтв! Алн упамтвте: да, после лука, пгтњи и трновог »енца, мора Србину доћи сл»ва и бољк дгнк ! Тако св душу другсвама н браћи лечио, а са здравом душом ! са. уједтњеним маслгма и осећа њ»ма. са једна:<пм псгледои ма судбг.ну, прплвке ц доггђаје, ка наше зздатке и дужности — стварао си основпцу величане, полети п поновној вредиоств • Срби новој. Оотавио еа чегворо свтпе ие (брвнуте дечице в верау евп/тн*цу, ородни*е а нрвјател.« уцвељене ч и*еенађ‘не. Смрт те

]б покосиаа снт», када јв пај мпае у изгдеЈу бала. Веруј} ћа у иобеду нрава и прввде, добко са зцвот вечнз... Збогом до<*ра свељтеввче и Ср5вве - друже св жељ», впдв, •Золсва в радоотв! Децечбра, 1916 год. Положај. Вит. Видаковић в. свешт.

ЕОШТА За — Попу ф*лв»у намеснивЈ у Гучн. Известа моју жену Мкл«цу у Бкч», ср. цркгаченскм, дп сам са брвтом Јевремом, Гој-1 !дом «» ,Т*хомвром »драв и ЖВВ; У брв*а с-ам велаиој, јер нв до 'двнас од фчнидај* кемам нпклк ; ва гдаса. Итвоств ма одмах кч ко јс мој» жена Мадипа, сда

Момар к ост. родбина. Благодзра в псздраВЈа Аврлм Увде ткк .каиетвн. Љубигав ЉубЕчаћ коитуктср ио!оте в* ГПтипа, кавештаза своју жс-ну Дапвпу Л»убач*ћ > селу Загређ, с-резу клч ,;ском, окр рудвечвом, за је врвмзо две орвгввалне. еарте. Тоижена повац нпљсм дз ествт- о прцј'-»-у »стог. Живи су ц з*раг- ; Обр-»д Митроавћ п* ГШ« о ;».ја Мвдеш Ј1>у бвчић в* Зпгрвђа, Мидован ГдаОић к* Б; усаице, Мадутвн Гзибић »* Бр?снице в Б> С.«ок Ружвћ зет Јгдс гЈодовић »з Гор. Ми.чановаа — Мајор Стачоје Малвћ из вештава г ђу Персвду Стан- Мз лвћа у Зкјечару да је здрав и моли да му се ј'»вд за ћерчвцу Босвљку, позкрЈвља свасгику Сој'ку Дрзг. Ћвркћа и Перцвду Јанкоивћку- Молв за -втвј' на пошту бр. 4.