Veština biti čovek : (knjiga mudrosti)

484 жил пајо

Умно и морално су сироти они народи чији матерњи језик нису израдиле хиљаде мислилаца. -Здбиља је несрећа родити се Рус, Маџар или Бугарин. И зато ценимо нашу добру срећу: ми учимо из детињства језик у који је, радом многих мислилаца, "унесено све што треба из грчких и латинских ђенија. Пошто је упио у себе све што је дала стара култура, француски језик је израђиван четири столећа.

„Они које ми зовемо „наши стари“, каже Паскал, били су доиста нови у свима стварима, и стварали су прво човечанство како треба; и како смо ми у њихова сазнања унели искуство векова, који су за њима дошли, у нама се може наћи мудрост старих, које толико поштујемо.“

У првим почецима школе треба пред вреднога Ђака изнети ве ичанственост науке. „Наставник граматике, каже Пеги, [Реру: 1'Агосет]) кад почне прву лекцију из латинскога код речи 7оза, гозае, никад није знао пред какав врт од цвећа отвара дечију душу.“

А каква се величанствена шума отвара тек пред дететом које почне учити Раблеа, Монтења, Декарта, Корнеља, Молијера, Паскала, Волтера 2

Проналазак штампарије учинио је да гомина орбљаваца, сујетних, лажних умова, више мање правих луда, штампа књиге, Књижнице набијене свакојаким бескорисним и штетним књигама, представљају непроходне шуме у којиме се почетник губи.

И човек мора сам да бира, нико не може да избере за тебе; од твога карактера, од твојих тежњи све зависи, Реч вечност, на пример, изазива код једнога калуђера. узбуђење ако је размишљао о смрти, то узбуђење иде до страха да га смрт не затече као неопростива грешника. Код онога којн не верује у бесмртност душе неће то изазвати ништа. Извесни одељци из дивне побожне књиге Подражавања [17 Гттаноп, једна од најбољих побожних књига од непознатога писцај, на вернога