Vojislav J. Ilić : književna studija
48 Јован СКЕРЛИЋ. ~
сјајем буктињама и уз тупи звук добоша. И када је на дну пећинског језера сарањен деспот-матероубица, када су валови покрили његов гроб:
И мир вечни неста. Мрки копљаници
Оборише ћутке копља наопако,
Погасише свеће седи свештеници
И кренуше натраг погружени јако.
А остаде пуста и празна пећина...
Њу не краси бршљан нити росно цвеће:
Хладна пустош бије из њених дубина,
А језеро мртво никад се не креће. ·
Но кад камен падне или реч се рекне,
У хладној пећини стократно одјекне. У колико је мери опис за њега било главно лепо се види из његове „песничке приче“ Усамљени гробови. Цела песма има 17 строфа, свака од 10 стихова. Догађај се прича само у 4 строфе, највећи део су описи, описи позне јесени и ранога пролећа на Дрини, и гроба Јелкиног:
Под топлим небом азијатских страна, Можда на морској високој обали, Где тихо шушти кипариса грана, И кликће голуб и шуморе вали...
Његова страст за дескрипцијама није га остављала ни онда када је изузетно у прози писао, У своме говору Задатак Уједињене Омладине, у сред мирнога разлагања о позитивним и догађајима и сувременим политичким приликама, он у један мах удара у своју дескриптивну лирику, И прича оно исто што је доцније певао у Словенском кнезу, туђински поход у ХП веку на балтичка словенска племена Бодриће и Љутиће: „Германска пропаганда, у току времена, успела је да уништи у тим врлим племенима и саме трагове свега онога, што би потомство Њихово могло загрејати бар тихом сетом, при спомену на славна дела древних предака. Цвеће заборава расте на поравњеним гробовима њиховим, и само кат-кад ако по неки песник меланхолично уздахне: „и овде су живели Срби, и њих нема више, ““ :
..